Trzy razy sztuka

Prapremiera polska "Rock and rolla" Toma Stopparda, wyreżyserowana przez Krzysztofa Babickiego w Teatrze im. Osterwy w Lublinie stała się jesienią ubiegłego roku wydarzeniem na tyle głośnym, że sztukę chcą mieć u siebie także inni. Spektaklowi wciąż towarzyszy zainteresowanie mediów i obserwatorów życia teatralnego kraju. Efektem jest zaproszenie "Rock\'n\'rolla" do nowej, najnowocześniejszej w Polsce Opery Krakowskiej.

Wpisana w realia czeskie sztuka o marksistach i opozycjonistach ma wymiar ponadczasowej refleksji nad historią, polityką, ich wpływem na życie zwykłych zjadaczy chleba. Ponad dwadzieścia utworów muzycznych m.in. Syda Barretta, Pink Floydów, Rolling Stonesów, The Doors i innych stanowi integralną część spektaklu. 

Babicki jest w dziele przeszczepiania utworów Stopparda na polski grunt absolutnym pionierem. Realizował polską prapremierę jego "Arkadii" w gdańskim Teatrze Wybrzeże w 1984 roku, potem na tej samej scenie pod koniec lat osiemdziesiątych "Wynalazek miłości". Do "Arkadii" wracał w teatrze wrocławskim, w teatrze krakowskiej szkoły teatralnej i w Teatrze im. Osterwy Lublinie w 1999 roku.

Przedstawienie jest popisem aktorskim grupy odtwórców głównych ról. Angielskiego lewicowego profesora Maksa, człowieka, który sam o sobie mówi, że jest tak stary, jak rewolucja październikowa gra chwalony przez krytykę Andrzej Golejewski. Kluczowe postacie czeskich dysydentów grają : refleksyjny Szymon Sędrowski i żarliwy Mikołaj Roznerski. Entuzjastyczne recenzje dostała Jolanta Rychłowska za rolę żony Maksa, a po dwudziestu latach scenicznej akcji - ich córki. Pochwały zbiera Monika Babicka, grająca najpierw studentkę uwodzącą Maksa, a potem towarzyszkę życia leciwego profesora. W Lublinie "Rock\'n\'roll" będzie można obejrzeć już w środę i czwartek 29 i 30 kwietnia. Tymczasem w weekend, oprócz będącego hitem repertuarowym "Widnokręgu" wg Wiesława Myśliwskiego, na scenie Teatru Osterwy można zobaczyć w niedzielę (oraz w poniedziałek) aktorskie tuzy z Teatru Narodowego w Warszawie. W "Nartach Ojca Świętego" Jerzego Pilcha grają m.in. Janusz Gajos i Jerzy Radziwiłowicz.
(ah)Tamara Gong
Polska Kurier Lubelski
24 kwietnia 2009
Spektakle
Rock'n'roll