Twórcy

W "Odprawie posłów greckich" w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze m. in. uczestniczyło troje realizatorów. Reżyser Szymon Kaczmarek, scenografka Kaja Migdałek i dramaturg Żelisław Żelisławski. Prezentujemy ich sylwetki.

Szymon Kaczmarek (ur. 1986) jest absolwentem Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Był asystentem Pawła Miśkiewicza (Przedtem/Potem Rolanda Schimmelpfeniga) i Krystiana Lupy (Factory 2). W tym ostatnim spektaklu zagrał również rolę Dziennikarza. Zadebiutował Kuszeniem cichej Weroniki Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie (2008). Z kolektywem Harakiri Farmers na poznańskiej pływalni stworzył spektakl Keret, nagrodzony w konkursie NOWE SYTUACJE Festiwalu Malta. Jego Poskromienie złośnicy z Teatru Wybrzeże (2008), zostało wyróżnione na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl @linka na podstawie blogu Mydziecisieci w Starym Teatrze w Krakowie (2008) otrzymał I. nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu.

Ponadto wyreżyserował:
- Ewangelię na podstawie Ewangelii według św. Jana (Teatr Dramatyczny w Warszawie)
- Nasze miasto Thorntona Wildera (Narodowy Stary Teatr w Krakowie)
- Kordiana według Juliusza Słowackiego (Narodowy Stary Teatr w Krakowie)
- Jądro ciemności według Josepha Conrada (Teatr im. Żeromskiego w Kielcach)
- Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego (Teatr Nowy w Łodzi)
- Versus według Rodrigo Garcii (Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu)
- Heddę Gabler Henrika Ibsena (Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie)
- Granicę według Zofii Nałkowskiej (Teatr Polski w Poznaniu)
- Srebrne tsunami Żelisława Żelisławskiego (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu)

W większości swoich przedstawień reżyseruje również światło.

Kaja Migdałek (ur. 1986) ukończyła studia scenograficzne na ASP w Poznaniu. Z Szymonem Kaczmarkiem stale współpracuje od czasu jego debiutu. Tworzy scenografie do filmów i teledysków. Projektowała również scenografię i kostiumy spektakli Macieja Podstawnego: Dekalog. Opowieści plemienne (Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu) i Jasiu albo Polish Joke (Teatr Nowy w Zabrzu) i Piotra Ratajczaka: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku (Teatr Współczesny w Szczecinie) i Bez znieczulenia (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu)

Żelisław Żelisławski (ur. 1987) – dramaturg, absolwent wiedzy o teatrze UJ. Współpracował z Didaskaliami publikując recenzje i artykuły m.in. o teatrze Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Jana Lauwersa i Needcompany. Od 2010 roku stale współpracuje z Szymonem Kaczmarkiem jako dramaturg i twórca opracowań muzycznych, m.in. przy spektaklach Nasze miasto, Jądro ciemności, Versus, Hedda Gabler, Granica. Jego debiutancka sztuka Srebrne tsunami miała prapremierę w Teatrze im. Kochanowskiego Opolu.(-) (-)
Materiał Teatru
25 marca 2017
Portrety
Szymon Kaczmarek