Twórczy ferment na kilku scenach

Konkurs na dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nadal jeszcze jest w toku, lecz niezależnie od tego intensywnie odbywają się na jego scenie końcowe próby musicalu „Siostrunie" Dana Goginna, który reżyseruje Jan Szurmiej. Premiera 28 marca. Wystąpią lubiane i popularne aktorki: Joanna Baran, Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Małgorzata Pruchnik, Beata Zarembianka, gościnnie Justyna Król i jedyny męski rodzynek, w tym jak się przewiduje smakowitym cieście, Grzegorz Pawłowski.

Teatr Maska zaproszono na 34. Warszawskie Spotkania Teatralne. 5 kwietnia zaprezentuje na nich „Historię Śnieżki" według Andersena, w reżyserii Olega Żiugżdy. Wkrótce potem wyjedzie do Turcji, gdzie w Izmirze i Ankarze zagra „Małą księżniczkę" i „Blee". 4 maja rozpocznie się w Rzeszowie Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowany przez Maskę, który potrwa do 9 maja. Po „Maskaradzie” Maska zamierza pojechać na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Grodnie z „Małą syrenką" według Andersena. Po powrocie planuje na Scenie dla Dorosłych spektakl „Siostra siostrze", w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy.

Po cieszącej się nadal wielkim powodzeniem „Prawdzie" Floriana Zellera, kolejną pozycją Teatru Bo Tak była 15 marca  prapremiera monodramu „Kolega Mela Gibsona" specjalnie napisanego dla tego teatru przez Tomasza Jachimka i w reżyserii Pawła Szumca, ze znanym z wielu świetnych kreacji Markiem Kępińskim.

Teatr Nowy zaprasza na „Zapiski oficera Armii Czerwonej" Sergiusza Piaseckiego, w reżyserii  Sławomira Gaudyna, z fenomenalnym wileńskim aktorem Edwardem Kiejzikiem. Młodszą publiczność na bajkę „Księżniczka na ziarnku grochu" według Andersena. A dorosłą na „Kalinę” – monodram na kanwie życia Kaliny Jędusik w interpretacji młodej aktorki Jagody Rall. Także na spektakl kameralny  „A ponad ziemią z kulami latały brylanty – rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyński”, zJagodą Rall i Przemysławem Tejkowskim, z muzyką i piosenkami Zygmunta Koniecznego oraz na „Ostatnie tango z Herbertem", monodram Przemysława Tejkowskiego.

Teatr Przedmieście zagości wkrótce na festiwalach w Ostrowie, Andrychowie i Rybniku. W maju w ramach projektu „Na teatralnym szlaku" poodwiedza małe miejscowości Podkarpacia, jak przykładowo Rakszawa i Giedlarowa. A rzeszowian zaprasza na nową wersję „Dybuka" Szymona An-skiego, w adaptacji i reżyserii Anety Adamskiej.Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
17 marca 2014