Tydzień Austriacki w Teatrze Szekspirowskim

W dniach 29 listopada - 7 grudnia Gdański Teatr Szekspirowski zabierze nas w kolejną, już czternastą, podróż w cyklu "Teatry Europy i Świata". Tym razem będziemy mogli zobaczyć przekrój kultury i sztuki austriackiej.

Gdański Teatr Szekspirowski niezmiennie proponuje program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ostatnie dni jesieni będą obfitować w wiele unikatowych i różnorodnych wydarzeń teatralnych, muzycznych, literackich czy filmowych.

Już jutro o 19.00 na deskach GTS będziemy mieli okazję podziwiać monodram taneczny Janusza Orlika. "Mute" ukazuje przestrzeń styku indywidualnych emocji ze światem zewnętrznym, stan ciągłego strachu i niepewności w otoczeniu wydarzeń, którym staramy się nadać jakiś sens i ludzi, z którymi chcemy, ale nie potrafimy się porozumieć. Spektakl prezentowany jest w ramach Polskiej Sieci Tańca, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.

Z kolei w sobotę na muzycznej scenie GTS wystąpi Misia Furtak z materiałem ze swojej najnowszej płyty "Co przyjdzie?". "To jest płyta o zmianach. Zarówno gwałtownych, jak i tych następujących powoli. O strachu przed nimi i ich nieodwracalnością, konieczności zadawania pytań, pragnieniu odroczenia katastrofy, próbie budowania szalup i nadziei, że mimo wszystko nie będziemy ich potrzebować" - mówi autorka. Misia Furtak to wokalistka, basistka, autorka tekstów, kompozytorka i dziennikarka. Jako frontmenka zespołu Tres.B otrzymała nagrodę Fryderyka i Paszport Polityki. Za pracę z kwintetem Wojtka Mazolewskiego nagrodzona Złotą Płytą. Koncert 23 listopada rozpocznie się o godzinie 20.00.

Tydzień Austriacki

W dniach 29 listopada - 7 grudnia Gdański Teatr Szekspirowski zabierze nas w kolejną, już czternastą, podróż w cyklu "Teatry Europy i Świata". Tym razem będziemy mogli zobaczyć przekrój kultury i sztuki austriackiej.

Tydzień Austriacki zainauguruje "Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)" [na zdjęciu] jednego z najbardziej znanych dramaturgów austriackich Thomasa Bernharda. Spektakl w koprodukcji Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Atelier w Sopocie traktuje o artystach i o tym, jak daleko są oni w stanie się posunąć, by stworzyć dzieło idealne. Drugi tytuł tego samego autora zaprezentuje Andreas Patton z wiedeńskiego Theater.punkt.

Monodram "Mróz" w reżyserii Sabine Mitterecker to historia 27 dni spędzonych w wiosce Weng przez bezimiennego narratora. Patton opowiada historię egzystencjalnych lęków życia na prowincji w scenerii szklanej windy i betonowych ścian.

Kolejną teatralną propozycją w ramach Tygodnia Austriackiego jest niezwykły spektakl na podstawie dramatu austriackiej noblistki Elfriede Jelinek "Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady" z TR Warszawa. Reżyserka Katarzyna Kalwat i odpowiedzialny za muzykę Wojtek Blecharz dzięki przyjęciu konwencji opery performatywnej nie tylko pozwolili wybrzmieć charakterystycznemu, muzycznemu językowi Jelinek, ale stworzyli przestrzeń, w której dramatyczna historia, która rozegrała się na zamku baronowej Margit von Batthyany w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku, trafia do widza pełniej, pochłania go całkowicie.

Na zakończenie zobaczymy taneczny spektakl austriackiej grupy performatywnej Liquid Loft. W "Models of reality" twórcy wykorzystują dźwięki przestrzenne: szelest liści, chrupanie żwiru, tarcie betonu, transformując je tak, by tworzyły akustyczne odpowiedniki ruchu, tworząc różnorodne konotacje emocjonalne. Jak postrzegamy uścisk, gdy towarzyszy mu odgłos pękania tworzywa? Ta zmysłowa atmosfera i dźwięk koncentrują uwagę odbiorcy wokół ludzkiego ciała.

Poza spektaklami w ramach Tygodnia Austriackiego odbędzie się performatywne czytania dramatów, spotkania literaturą i poezją, przegląd współczesnego kina, koncert duetu jazzowego i wystawa fotografii.

Tydzień Austriacki organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense wraz z Federal Chancellery Republic of Austria i Austriackim Forum Kultury. Cykle "Teatry Europy i Świata" odbywa się pod mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na najbliższe tygodnie jest niezwykle bogaty i różnorodny. Szczegółowe informacje i bilety: www.teatrszekspirowski.pl. Kasa Teatru czynna jest codziennie w godzinach 14.00-19.00.(-) (-)
Polska Dziennik Bałtycki
21 listopada 2019