Tylko u nas takie tango!

Narodziło się w podejrzanych spelunkach Buenos Aires, by podbić Paryż i Londyn, rozpalić namiętności najelegantszych mężczyzn i najbardziej zmysłowych kobiet epoki, a także by w upalny lipcowy piątek zawitać do Ruin Teatru „Victoria”.

„Prawdziwego mężczyznę właśnie po tym poznać, jak tańczy tango" – pisał Wiesław Myśliwski. I nie pomylił się. Tango u swych źródeł wcale nie było wymuskanym, salonowym tańcem. Dobrze wiedzą to wszyscy, którzy przeczytali przedostatnią książkę Artura Pereza-Reverte „Mężczyzna, który tańczył tango": ten taniec narodził się jako rozrywka zakapiorów i szemranych panienek z Montevideo i Buenos Aires. Jego korzenie sięgają początków XIX wieku, gdy w Nowym Świecie hiszpańska habanera i flamenco zmieszały się z tańczonym przez niewolników afrykańskim candombe. To od śpiewanego refrenu „cum-tan-go" wywodzi się nazwa tego rozpalającego zmysły tańca. Z Argentyny tango trafiło do Stanów Zjednoczonych, lecz prawdziwie podatny grunt znalazło dopiero w pierwszej i drugiej dekadzie XX wieku w Europie, a konkretnie – w Paryżu. Oczywiście, najpierw wzbudziło protesty. Było wszak wyuzdane i agresywne: ciało znajdowało się zbyt blisko ciała, a oba aż kipiały emocjami... Nie bez kozery mówiło się, że tango ma przypominać kłótnię kochanków. Zgorszony cesarz Niemiec zabronił tańczenia go na swym dworze. Papież Pius X oficjalnie je potępił. Lecz było już za późno. Tango tańczył cały Paryż, a nie można było zignorować czegoś, w czym rozkochała się najmodniejsza stolica świata. Moda na tango lotem błyskawicy obiegła świat – wróciła do Argentyny, podbiła Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, dotarła do Polski. 28 października 1913 roku po raz pierwszy nad Wisłą tango zatańczyli aktorzy i śpiewacy Lucyna Messal i Józef Redo. A gdy w 1921 roku Rudolf Valentino poprowadził do tańca Beatriz Dominguez nie było już ratunku przed istną tangomanią... I nic dziwnego. W końcu – jak pisał Myśliwski – „w tangu o wszystkim się zapomina, wszystko przestaje boleć, tylko by się tańczyło, tańczyło..."

I my poprosimy Państwa do tanga. 3 lipca w Ruinach Teatru „Victoria" duchem przeniesiemy się do Argentyny. Piątą edycję „Hiszpańskiego Lata" rozpoczniemy Łacińskim Piątkiem. O godz. 17.00 w nastrój wprowadzi nas Carlos Saura swym filmem „Tango". O godz. 19.00 orzeźwimy się podczas pokazu parzenia i degustacji mate, na którą zaprasza Herbaciarnia „Czajnik". A o godz. 20.00 czeka nas wielki finał: koncert argentyńsko-portugalskiego Ariel Ramirez Tango Quartet i mistrzowski pokaz tanga w wykonaniu tancerzy ze Stowarzyszenia Tanecznego „Szok". Więc jak? Czy pójdą Państwo z nami w tango?...

Cały program SEZONU LETNIEGO w TEATRZE VICTORIA:

WEEKEND I:
POWROTY SENTYMENTALNE

27 czerwca 2015 /sobota/ godz. 19.00
„BRESLAUER COCTAIL" - wielokulturowy koncert przebojów okresu międzywojennego

28 czerwca 2015 /niedziela/ godz. 19.00
„CZŁOWIECZY LOS" - koncert piosenek Anny German w wykonaniu Alony Szostak, aktorki Teatru Rozrywki w Chorzowie

WEEKEND II:
HISZPAŃSKIE LATO - EDYCJA V

3 lipca 2015 - ŁACIŃSKI PIĄTEK (Argentyna)
- godz. 17.00 - Carlos Saura „TANGO" - seans filmowy
- w przerwie - Pokaz parzenia i degustacja mate - Herbaciarnia „Czajnik"
- godz. 20.00 - ARIEL RAMIREZ TANGO QUARTET - (Argentyna/Portugalia) - koncert, w ramach koncertu pokaz mistrzowski tanga - Stowarzyszenie Taneczne "Szok"

4 lipca 2015 - SOBOTNIA FIESTA
- godz. 12.00 - Warsztat kulinarny przygotowany przez „Porto Alegre"
- godz. 15.00 - Warsztat języka hiszpańskiego dla dorosłych - Szkoła „Porto Alegre"
- godz. 17.00 - „PYŁ Z LANDRYNEK" - prezentacja Katarzyny Kobylarczyk, autorki książki o hiszpańskich fiestach
- godz. 20.00 - Taneczna fiesta z zespołem Roman MENDEZ y su SabroSon

5 lipca 2015 - NIEDZIELNA SJESTA
- godz. 16.00 - „HOLA, AMIGOS" - warsztat języka hiszpańskiego dla dzieci - „Porto Alegre"
- godz. 16.00 - „VIOLETA POSZŁA DO NIEBA" - seans filmowy
- w przerwie - Degustacja wina portugalskiego
- godz. 19.00 - „INDIALUCIA" - projekt Michała Czachowskiego - koncert, fascynująca fuzja muzyki indyjskiej i flamenco

WEEKEND III:
SPOTKANIA Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ

11 lipca 2015 /sobota/
- godz. 18.00 - „KABARET ŚMIERCI" - seans filmowy
- godz. 20.00 - „MOJŚE BAND" (Słowacja) - koncert muzyki klezmerskiej

12 lipca 2015 /niedziela/
- godz. 17.00 - „WYPEŁNIĆ PUSTKĘ" - seans filmowy
- godz. 19.00 - „SEKRETNY OGRÓD" - koncert pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu „Anashim"

BILETY: od 10 do 40 zł - Szczegóły: www.teatr.gliwice.pl(-)
Materiał Teatru
27 maja 2015