W operze, kinie i teatrze

Prapremiera opery Bramy raju skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu Bramy raju, który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 w Paryżu, a w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił Bramy raju dwukrotnie (2007, 2014). Jego spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta – od ukazania się książki w roku 1960 – realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

W cyklu 'wtw://strefy_kontaktu_krucjata zapraszamy na spotkanie z Joanną Bruzdowicz – (kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta), Maciejem Karpińskim (pisarz, krytyk literacki i teatralny, scenarzysta, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą) oraz Pawłem Passinim(reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre). Zaprezentujemy także kilka krótkich fragmentów filmowych, w tym wideo-wypowiedź Andrzeja Wajdy.

Bramy raju są bogatsze o wyższą samo-świadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu – pisał w 1962 r. w „Życiu Literackim" Jan Błoński. – Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne – ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

Spotkanie rozpocznie się 15 marca 2014 o godz. 18.00 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Promocji WTW: 71- 358 89 41[53]

Przegląd filmów o krucjatach planowany w ramach cyklu 'wtw://strefy_kontaktu_krucjata w dniach od 14 do 16 marca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się w kwietniu.

9 marca po przedstawieniu Bramy raju, około godz. 19.45 zapraszamy na spotkanie z zespołem aktorskim i twórcami.(-)
Materiał Teatru
6 marca 2014
Spektakle
Bramy raju