W ramach projektu "Pojednanie w sztuce"

Jest wojna. Jason musi uciekać. Medea podąża za nim, bo go kocha. Oboje marzą o życiu w dużym mieście. W trakcie ucieczki zabijają brata Medei, aby ratować ich wspólne dziecko. Egzystują jako imigranci. Wiodą życie na śmietniku zżerające niczym kwas.

Jason nie wytrzymuje próby i zakochuje się w Claire, córce sweatshop-bossa. Opuszcza Medeę i wraz z ich dzieckiem przenosi się do nowego domu. Medea pragnie odzyskać Jasona i dziecko, ale ani jedno, ani drugie nie jest jej dane. Noc przed ślubem Jasona i Claire. Medea czeka przed domem narzeczonej. Velazquez - odźwierny z Piątej Alei, niespełniony malarz oraz Deaf Deasy - głuchy transwestyta zwany śpiewającą tancerką śmierci, stają się osobliwym narzędziem na drodze do spełnienia przeznaczenia. 

W roku 431 przed Chrystusem po raz pierwszy zostaje wystawiony opracowany przez Eurypidesa mit o Medei. Od tego czasu wielu autorów konfrontowało się z tym antycznym materiałem i opracowywało go na nowo. Niemiecka autorka Dea Loher przeniosła eurypidesową Medeę na Manhattan, który stanowi tu metaforę współczesnej metropolii, gdzie losy uchodźców Medei i Jasona odpowiadają milionom cierpień ludzi dotkniętych wojną i wypędzeniami.

Obsadzona międzynarodowo inscenizacja żyje dzięki poetycznemu przenikaniu się gry aktorskiej, muzyki, ruchu i śpiewu. Po "W pośpiechu do nieba" (2011), "Kraju bez słów" (2011), "Prawieku i innych czasach" (2012) jest to już czwarta wrocławska inscenizacja żyjącej w Berlinie niemiecko-polskiej reżyser Elżbiety Bednarskiej.

Przedstawienie przygotowane przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach projektu "Pojednanie w sztuce", finansowane ze środków Goethe Institut w Krakowie. Spektakl w języku polskim i niemieckim. 

"Medea na Manhattanie" - 14 (premiera), 15 i 16 września, godz. 20:00, Browar Mieszczański (Galeria) - ul. Hubska 44-48

Reżyseria: Elżbieta Bednarska, scenariusz: Dea Loher w przekładzie Wojciecha Koczwary, choreografia: Alessandra Donati, muzyka: Łukasz Damrych, reżyseria świateł: Dariusz Bartołd

Bilety: wstęp wolny (ograniczona liczba miejsc)
Rezerwacja: tel. 71 70-72-330 lub e-mail: kontakt@wroart.pl (-)
Materiały Organizatora
6 września 2012