W trasie Teatr Polska

Rozpoczął się objazd ze spektaklem "Męczennicy" w reż. Anny Augustynowicz w ramach projektu Teatr Polska. Na przełomie września i października przedstawienie zobaczą widzowie dziewięciu miejscowości położonych w okolicach Wałbrzycha. Prezentacja przedstawienia odbywa się w ramach projektu Teatr Polska.

Przedstawianie Anny Augustynowicz prezentowane jest dla widzów Rydułtów, Czechowic-Dziedzic, Nysy, Głogowa, Dzierżoniowa, Brzegu Dolnego, Oławy, Nowej Rudy i Kłodzka. Spektakle będą grane w danej miejscowości raz, wieczorami. Objazd odbywa się w terminie od 11 września do 9 października.

"Męczennicy" Mariusa von Mayenburga są jednym z najgłośniejszych tekstów teatralnych ostatnich lat dotyczących aktualnych problemów społecznych, m.in. kwestii religii i religijności. Po tekst Mayenburga w Polsce sięgnęło dwoje reżyserów: Anna Augustynowicz zrealizowała polską prapremierę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w koprodukcji z Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Grzegorz Jarzyna zrealizował spektakl w TR Warszawa. Oba przedstawienia znalazły się w programie Teatr Polska.

O scenicznych interpretacjach przedstawienia w Polsce, w "Didaskaliach" pisze Pola Sobaś-Mikołajczyk. Analizując spektakl szczecińskiej reżyserki wskazuje:

"Anna Augustynowicz skupia się na kruchości laickich instytucji w obliczu nacierającego na nie fanatyzmu i w trosce o klarowność wywodu zwiesza zawarte w dramacie pytanie o naturę fundamentalizmu".

W związku z tym, że akcja sztuki rozgrywa się w szkole i dotyczy ona w dużej mierze relacji pomiędzy ludźmi młodymi, a dorosłymi, dramat Mayenburga bywa odczytywany jako tekst dla młodzieży. W obu teatrach, w Wałbrzychu i w Szczecinie, odbywały się więc spotkania z publicznością po spektaklu, przedstawienie było też prezentowane na dwóch przeglądach: Co nowego? Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży w Gdańsku (grudzień 2014) oraz na 3. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu (czerwiec 2015). Spektakl Anny Augustynowicz został doceniony na III Festiwalu Debiutantów "Pierwszy Kontakt" w Toruniu (tytuł Najlepszego Debiutującego Aktora trafił do Konrada Bety za rolę Benjamina) oraz na na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (I nagroda za reżyserię dla Anny Augustynowicz, wyróżnienie aktorskie dla Marii Dąbrowskiej, nagroda za debiut dla Konrada Bety).

O możliwość uczestniczenia w programie Teatr Polska ubiegało się kilkadziesiąt teatrów. Jury w składzie: Zenon Butkiewicz (przewodniczący), Joanna Biernacka, Marcin Kościelniak, Witold Mrozek i Marcin Zawada rozpatrywało przyznanie dofinansowania, rozpatrując niemal sto zgłoszeń do konkursu. Ostatecznie, to osiemnaście przedstawień, z różnych teatrów, odwiedzi wszystkie rejony Polski jesienią tego roku, m.in. "The Hideout / Kryjówka" w reż Pawła Passiniego z Lublina, "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" w reż. Krzysztofa Popiołka z Olsztyna, czy spektakle dla widowni dziecięcej, jak "A niech to gęś kopnie" w reż Marty Guśniowskiej z Poznania.

Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

W tym roku w ramach projektu Teatr Polska pokazane zostaną spektakle z siedemnastu teatrów we wszystkich regionach polski. Teatr Współczesny w Szczecinie do tej pory dwukrotnie uczestniczył w programie pokazując w przedstawienia "Zemsta" w reż. Anny Augustynowicz w 2009 roku oraz "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reż. Marcina Libera w 2012 roku.

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(-) (-)
Materiał Teatru
16 września 2015
Spektakle
Męczennicy