Walentynkowe czytanie

Nasze najbliższe "Czytanie świata" wypada 14 lutego, w święto zakochanych. Nic więc dziwnego, że poświęcone będzie właśnie temu z najpiękniejszych uczuć. Wypowiemy się za pomocą tekstu Neila LaButa "Gruba świnia". Teoretycy mają problem z zakwalifikowaniem sztuki do jakieś jednego gatunku. Sytuuje się między czarną komedią i dramatem.

Historia jest prosta: młody człowiek, pracownik korporacji Tom, zakochuje się w młodej, dowcipnej ale odbiegającej kształtami od obowiązujących standardów, bibliotekarce Helen. Ale ponieważ nie lubimy tych, którzy różnią się od nas, nie mieszczą się w normach, nie będzie to miłość prosta. Wielbiciele romansów pośmieją i wzruszą losem bohaterów. Zwolennicy głębszych myśli znajdą tu ciekawą wypowiedź na temat naszej tolerancji, zmieniających się społecznych i kulturowych norm, konformizmu i asertywności. Bo ciało tytułowej „Grubej świni" jest dla autora tylko pretekstem do nieco głębszego przyjrzenia się współczesnemu człowiekowi. Po prezentacji, jak zwykle, zapraszamy do dyskusji o tekście.

Czytają: Agnieszka Wilkosz, Patrycja Zywert, Krzysztof Chudzicki i Krzysztof Prałat.
Czytaniem świata zajmuje się w radomskim Teatrze Janusz Łagodziński.

Neil LaBute - urodził się w Detroit 19 marca 1963 roku. Z pochodzenia kanadyjczyk, francuz, anglik i irlandczyk. Ukończył Uniwersytet Brighama Younga, Uniwersytet Kansas i Uniwersytet w Nowym Jorku na wydziałach teatralnych. Ma za sobą także kursy w Sundance Institute oraz Royal Court Theatre.

"Filthy Talk for Troubled Times" to jego dramatyczny debiut wystawiony w Nowym Jorku pod koniec lat 80. W 1997 roku zadebiutował jako scenarzysta i reżyser. Spektakl zrealizowany wg scenariusza do filmu "In The Company of Men" zdobył uznanie publiczności i teatralnej krytyki.

LaBute napisał także takie sztuki jak "Hazardziści", "Ravages" czy "Sanguinarians and Sycophants". W Nowym Jorku, Londynie i Beverly Hills zostały wystawione trzy jego jednoaktówki pod wspólnym tytulem "Bash, Latterday Plays".

Premiera „Grubej świni” odbyła się 17 listopada 2004 w MCC Theater na Broadwayu w reżyserii Jo Bonney. Od tego czasu sztuka doczekała się wielu realizacji na całym świecie. W Polsce wystawił ją Teatr Powszechny w Warszawie w reż. Krzysztofa Rekowskiego (premiera 25 lutego 2007 r.) oraz Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu w reż. Bogdana Toszy (premiera 18 listopada 2007 r.).Oprac. GG
Dziennik Teatralny
14 lutego 2011