Warszawskie perypetie "Małego Chopina"

Wierszowana opowiastka o Frycku zainspirowała Teatr Konsekwentny do błyskawicznej adaptacji. Powstał też warszawski aneks do książki Michała Rusinka.

Dwa dni po krakowskiej premierze tomiku „Mały Chopin” (wyd. Znak) w stołecznej Starej Prochoffni odbył się pierwszy spektakl dla dzieci, inspirowany tekstem Michała Rusinka.

Najszybszej chyba scenicznej adaptacji podjęli się aktorzy Teatru Konsekwentnego.– Szukaliśmy tekstu o Chopinie, który moglibyśmy przełożyć na potrzeby interaktywnego spektaklu dla dzieci. Zabawny wiersz Michała Rusinka bardzo nam się spodobał – mówi przedstawicielka teatru Marlena Moździńska i już zapowiada kolejne przedstawienia – 6 i 8 czerwca.

Ale nie tylko aktorów zainspirowała dowcipnie napisana książeczka przybliżająca postać oraz twórczość wielkiego kompozytora w sposób lekki i zabawny, zderzająca m.in. muzyczne terminy z potocznym rozumieniem takich słów jak „mazurek”, „rondo” czy „polonez”.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zamówił u Rusinka folder opisujący warszawskie czasy Frycka. Wydany w podobnej jak książka oprawie graficznej ma dodatkową atrakcję: płytę z utworami wykonanymi na instrumentach z czasów kompozytora.

Premiera folderu odbyła się tydzień temu, na MTK. Z okazji 1 czerwca zestaw złożony z książeczki „Mały Chopin” i folderu można kupić przez strony internetowe wydawnictwa Znak oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

A w niedzielę wszyscy, którzy przyjdą na festyn do Arkad Kubickiego i Ogrodów Królewskich o godz. 13.45, będą mogli usłyszeć wierszowaną opowieść o Frycku czytaną przez Annę Samusionek.Jolanta Gajda-Zadworna
Zycie Warszawy
1 czerwca 2009