We wrześniu "Ślub" i "Uroczystość"

Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego rozpoczyna sezon ważną premierą. 10 września zaprezentowany zostanie "Ślub" Witolda Gombrowicza. Spektakl wyreżyseruje Anna Augustynowicz. Będzie to jednocześnie otwarcie nowej przestrzeni w Teatrze, sceny Modelatornia.

We wrześniu premiery "Ślubu" i "Uroczystości"

Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego rozpoczyna sezon ważną premierą. 10 września zaprezentowany zostanie "Ślub" Witolda Gombrowicza. Spektakl wyreżyseruje Anna Augustynowicz. Będzie to jednocześnie otwarcie nowej przestrzeni w Teatrze, sceny Modelatornia.

Wybitna reżyserka teatralna, Anna Augustynowicz, reżyseruje w opolskim teatrze "Ślub" Gombrowicza napisany w 1946 roku podczas pobytu autora w Argentynie. To jeden z najważniejszych dramatów polskich XX wieku ukazujący groteskowy i tragikomiczny obraz Polski i Polaków.

Z dziełem tym mierzyli się najwięksi polscy reżyserzy teatralni, m.in. Krystyna Skuszanka, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski. To pierwsza inscenizacja "Ślubu" w historii opolskiej sceny.

Przedstawienie będące koprodukcją opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego i Teatru Współczesnego w Szczecinie grane będzie na przemian w każdym z tych miast. W obsadzie zobaczymy aktorów z obu teatrów - Magdalenę Żak, Michała Świtałę, Jędrzeja Wieleckiego, Joannę Matuszak, Arkadiusza Buszko, Grzegorza Młudzika i Grzegorza Falkowskiego.

Opolska premiera będzie jednocześnie inauguracją działania nowej sceny w Teatrze, Modelatorni. To czwarta już scena Teatru im. Jana Kochanowskiego. Przeznaczona zostanie na innowacyjne i eksperymentalne projekty artystyczne.

___

"Uroczystość", premiera 24 września 2016, reż. Norbert Rakowski

Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski reżyseruje "Uroczystość". To adaptacja sceniczna scenariusza filmu Festen autorstwa Mogensa Rukova i Thomasa Vinterberga, jednego ze współtwórców słynnego manifestu Dogma 95. W obsadzie zobaczyć można prawie cały zespół aktorski Teatru Kochanowskiego.

Akcja przedstawienia skupia się wokół jubileuszu okrągłych urodzin 60-letniego ojca, głowy rodziny. Jednak przyjęcie rodzinne szybko przestaje przebiegać według planu, kiedy syn jubilata decyduje się ujawnić przerażającą prawdę z dzieciństwa. "Uroczystość" to wciągająca historia i świetna analiza zachowań zamkniętej zbiorowości w określonych warunkach.

W tle opowieści o rodzinnej uroczystości czai się skandal i maskowana przez lata prawda. Prawda uwiera i nikt nie chce o niej słyszeć, bo raz wypowiedziana rani i niszczy wszystkich.

W "Uroczystości" ten rozkład z dawna wyczekiwanego przyjęcia, które oglądamy na scenie, jest zaledwie punktem wyjścia do opowiedzenia niebanalnej, pełnej zwrotów akcji, ważnej historii.

Film "Festen" zdobył wiele cennych nagród m.in. Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1998 roku. Jednak przygotowując teatralną wersję "Uroczystości", Rakowski próbuje odejść od skojarzeń z filmem i skupia się na scenariuszu i adaptacji przygotowanej z myślą o teatrze.(-) (-)
Materiał Teatru
17 sierpnia 2016
Spektakle
Ślub Uroczystość