Weekend dla małych i dużych

W najbliższy weekend zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu zarówno najmłodszych widzów, jak i młodzież. 13 marca (piątek) o godz. 18.00 zaprezentujemy spektakl „Sachem. Wódz Czarnych Węży” (dla widzów 13+) w reż. M. Majewskiej, który bierze udział w II etapie konkursu „Klasyka Żywa”.

To współczesna adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza. Opowiada historię brutalnej napaści Niemców na indiańską wioskę Chiaviatta, z której ratuje się jedynie mały chłopiec. Po latach powraca jako ostatni z plemienia legendarnych Czarnych Węży, by dokonać zemsty na swoich oprawcach. Twórcy spektaklu chcą nakłonić młodych widzów do namysłu nad umownością naszej tożsamości. Stawiają tezę, że jest ona performatywna. Jesteśmy tylko tym, kogo „gramy". Spektakl dotyka problemu bezradności człowieka wobec globalnych przemian oraz upadku systemów wartości, a co za tym idzie – nieuchronności zła. Wykorzystuje zapomnianą już dziś siłę przekazu słownego – przypowieść, legendę, pieśń. Spektakl jest muzyczny, etniczne motywy indiańskie współgrają ze współczesnymi nurtami nu-disco i deep house. Przedstawienie odważnie łączy środki klasycznego teatru formy, jak maski i lalki, z projekcjami multimedialnymi oraz umowną scenografią. Całość utrzymana jest w konwencji „teatru w teatrze".

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

15 marca (niedziela) o godz. 12.30 zapraszamy najmłodszych widzów (3+) na spektakl „Nie bójcie się czarownic" w reż. A. Pejcz. To przedstawienie oparte na motywach z bajek francuskiego pisarza Pierre'a Gripariego. Opowiada historię występnej czarownicy, która marzy o tym, aby znowu stać się młodą i piękną. W tym celu musi zjeść dziewczynę w sosie pomidorowym, której imię musi koniecznie zaczynać się na literę N. Gdy okazuje się, że główna bohaterka ma na imię Nadia, czarownica postanawia użyć jej do zrealizowania swojego planu. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje przechytrzyć wiedźmę, ale to nie jest wcale takie proste. Przedstawienie grane jest przez jedną aktorkę, wcielającą się we wszystkie występujące postaci. To widowisko bogate w ciekawe rozwiązania sceniczne, pełne zabaw rytmicznych oraz interakcji z widownią.

REZERWACJA poniedziałek – piątek (w dni robocze) w godz. 900-1500 tel. 74 666 73 40
KASA BILETOWA czynna godzinę przed spektaklem, tel. 74 666 73 41

 

 Marlena Jasińska-Denst
Materiał Teatru
13 marca 2015