Weekendowe polecenia - Szczecin

W ten weekend mamy zaproszenie na dansing, spotkanie z kobietą zagrożoną niskimi świadczeniami emerytalnymi oraz z Drakulą, a na deser rytmy, które porwą do tańca.

"Dotyk za dotyk. Dansing" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
3 lutego, godz. 19.00
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
3 lutego, godz. 19.00, 4, 5 lutego, godz. 17.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
4, 5 lutego, godz. 18.00
Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Musical Show" - Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
3, 4, 5 lutego, godz. 19.00
Są takie rytmy, że nogi same rwą się do tańca... Są takie refreny, które - gdy tylko usłyszymy - zaczynamy bezwiednie nucić...
Są takie piosenki, które zawsze wywołują w nas wzruszenie lub sprawiają, że krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach... Są takie musicale i filmy muzyczne, które znamy na pamięć, a i tak oglądamy ponownie...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Dzieci z dworca ZOO" - reż. Robert Glumbek - Opera na Zamku w Szczecinie
4 lutego, godz. 19.00, 5 lutego, godz. 18.00
Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu, nie mogąc zerwać z nałogiem, kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach. My, dzieci z dworca ZOO to światowy bestseller, który w formie książki i filmowej adaptacji niezmiennie porusza, a historia opowiadana przez główną bohaterkę nie traci na aktualności.
Materiały Opery na Zamku.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 lutego, godz. 15.00, 5 lutego, godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Trzy bajki o smoku" - reż. Dariusz Kamiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 lutego, godz. 16.00, 5 lutego, godz. 11.00
Trzygłowy smok postanawia się ożenić z prawdziwą księżniczką. Najpierw wybiera sobie na żonę Sabinkę - ta jednak okazuje się bardzo kapryśną i niesympatyczną dziewczynką. Potem oświadcza się Paulince - ale Paulinka to okropna beksa, która płacze z każdego powodu, a nawet i bez powodu! Wreszcie smok decyduje: to Justynka będzie jego żoną. Jednak rezolutna i inteligentna Justynka wcale nie ma ochoty na takie małżeństwo, sięga więc do tajemnej broni: matematyki.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Matylda mierzy wysoko" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
3 lutego, godz. 10.00
Historia dziewczynki – wnuczki sławnego wynalazcy, która próbuje zmierzyć się z wielkością dziadka. Matylda to bardzo zdolna dziewczynka i, niestety, bardzo samotna. Dziadek, pochłonięty swoją pracą, nie znajduje dla niej czasu. Dziewczynka spędza dni w swoim małym warsztacie, w którym pracuje nad kolejnymi wynalazkami, chcąc stworzyć coś, co mierzy wysoko...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
3, 5 lutego, godz. 19.00, 4 lutego, godz. 18.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
4 lutego, godz. 19.00, 5 lutego, godz. 17.00
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ najlepszy sposób skontaktowania się z obcą cywilizacją będzie się różnić w zależności od konkretnej sytuacji. Jednak kilka wskazówek, jak skontaktować się z obcą cywilizacją, to próba znalezienia wspólnego języka, który ty i oni mogliby zrozumieć, lub użycie technologii do wysłania wiadomości, która może zostać przez nich odebrana.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
5 lutego, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Elgar i Sibelius" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
3 lutego, godz. 19.00
Koncert wiolonczelowy op. 85 jeden z najpiękniejszych kiedykolwiek napisanych utworów na ten wspaniały instrument. Premiera utworu odbyła się w październiku 1919 roku. Solistą był Felix Salmond a towarzyszyła mu London Symphony Orchestra pod batutą samego kompozytora. Utwór zabrzmi na naszej scenie w mistrzowskim wykonaniu Senji Rummukainen – świetnej fińskiej wiolonczelistki, laureatki Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego (2019), jednego z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Drugą część wieczoru spędzimy w towarzystwie Jeana Sibeliusa (1865 – 1943) i jego niezwykłej Symfonii nr 1 e-moll Op. 39, która przyniosła fińskiemu kompozytorowi międzynarodowy rozgłos.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Ambientowy Soundlab z Tomaszem Mreńcą" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
4 lutego, godz. 20.00
Tomasz Mreńca, multiinstrumentalista, kompozytor, producent, to jedna z najciekawszych postaci polskiego ambientu.W swojej twórczości korzysta zarówno z brzmień elektronicznych, jak i akustycznych, odważnie sięgając również po najlepsze rozwiązania muzyki eksperymentalnej. Wykorzystuje m.in. skrzypce, syntezatory analogowe, cyfrowe przetwarzanie dźwięku, a w razie potrzeby sięga także po nagrania terenowe. Nie brak tam dostojnych pasaży dźwiękowych, melancholijnych zapętleń, trzasków i żywych skrzypiec, często poddawanych elektronicznym przekształceniom. Występy Mreńcy na żywo można określić mianem live actu czystej wody.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
3, 4, 5 lutego, godz. 19.00
„Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak... Nieszczęścia sir Clive'a Partridge'a zaczynają się od zagubionej walizki i niespodziewanej wizyty kochanki, a dalej... Dalej jest tylko gorzej, czyli... śmieszniej.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Człowiek dwóch szefów" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
3, 4 lutego, godz. 19.00, 5 lutego, godz. 18.00
Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów" z commedii dell'arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. Czy ta historia może dziś bawić tak samo, jak w tamtych czasach? Z pewnością tak – zwłaszcza jeśli zaadaptować ją do czasów bliższych naszej współczesności.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Drakula" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
4 stycznia, godz. 16.00, 5 stycznia, godz. 12.00
Drakuli nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież tego wampira zna każdy człowiek na świecie. Jesteśmy jednak pewni, że tej miłosnej historii w jego długim, nieśmiertlnym życiu nikt Wam wcześniej nie opowiedział. Pozwólcie, że zrobimy to my...
Wyobraźcie sobie, że Drakula marzył o byciu kochanym - chciał mieć żonę. Stracił głowę dla śmiertelniczki, ale jego wybranka nie potrafiła zaakceptować wampirzej diety. Zakochany wampir postanowił się zmienić...
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
5 lutego, godz. 18.00
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Tajemniczy turban" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
3 lutego, godz. 16.00, 4 lutego, godz. 16.00
Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejszego: dobroć, mądrość, uczynność. Sześćdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
3 lutego 2023