Werdykt

1 lipca w Teatrze Collegium Nobilium warszawskiej Akademii Teatralnej zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF. W ciągu sześciu festiwalowych dni zaprezentowanych zostało 15 spektakli z 10 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Iranu, Litwy, Niemiec, Polski, Włoch, Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W trakcie festiwalu ITSelF odbły się dwie otwarte konferencje naukowe: „Świadomość ciała w nauczaniu aktora" i „Grotowski w praktyce aktorskiej" oraz warsztat prowadzony przez Annę Strasberg, współzałożycielkę i dyrektor artystyczną Instytutu Teatralnego i Filmowego im. Lee Strasberga w Nowym Jorku.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF to teatralne biennale organizowane od 2002 roku przez Akademię Teatralną w Warszawie. Podczas poprzednich edycji ITSelF gościł ponad pięćdziesiąt szkół teatralnych z różnych kontynentów, a wraz z nimi dziesiątki gości z całego świata i tysiące widzów.

Jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF 2015 w składzie:
Janusz Głowacki – przewodniczący
Claudio de Maglio
Stanisław Moisiejew
Robert Więckiewicz
po obejrzeniu 11 spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. Wyróżnienie otrzymał zespół z Uniwersytetu Soore w Teheranie za spektakl „Śniąc śmierć w śniegu" w reżyserii Jabera Ramezaniego.

2. Wyróżnienie otrzymał zespół z Akademii Muzycznej i Teatralnej im. Leoša Janáčka w Brnie za spektakl „Absolutne szczęście muchy albo ostatnia mistyfikacja Salvadora Dalego" w reżyserii Oxany Smilkovej.

3. Nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w postaci profesjonalnej sesji fotograficznej otrzymali:
- Alicja Juszkiewicz za rolę Mieze w spektaklu „Kamień" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi,
- Eryk Kulm za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Waldemara Raźniaka z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

4. Nagrodę za drugoplanową rolę otrzymali:
- Mery Delgado za rolę Matki w spektaklu "Potworek" w reżyserii zespołu z Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych w Sewilli.
- Barbara Wypych za rolę Withy w spektaklu „Kamień" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi.

5. Nagrodę za pierwszoplanową rolę otrzymali:
- Marie-Louise Stockinger za role Lulu w spektaklu „Lulu" w reżyserii Davida Stöhra z Seminarium im. Maksa Reinhardta w Wiedniu,
- Mike Turner za rolę Matta w spektaklu „Zima w czerwieni" w reżyserii Laury Savii z Instytutu Teatralnego i Filmowego im. Lee Strasberga w Nowym Jorku.

6. Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Prezesa Zarządu TVP S.A. otrzymał zespół z Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych w Sewilli za spektakl „Potworek".

7. Grand Prix otrzymał zespół z Seminarium im. Maksa Reinhardta w Wiedniu za spektakl „Lulu" w reżyserii Davida Stöhra.

Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl „Moje opus magnum" w reżyserii Davida Espinozy.

Videorelacje i fotografie z festiwalu ITSelF można obejrzeć na stronie www.festiwal.at.edu.pl oraz na stronie www.facebook.com/mfstitself .(-) (-)
Materiał organizatora
3 lipca 2015