Wernisaż na inaugurację Festiwalu VizuArt

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie dziś (17 listopada) odbędzie się wernisaż wystaw będących częścią RST VizuArt Festiwalu Scenografów i Kostiumografów - zaprezentowane zostaną plakaty Karela Miška, malarstwo Henryka Wańka oraz wystawa "Scenografia 6 D. Sześć wymiarów scenografii".

Wernisaże towarzyszyć będą inauguracji Festiwalu i prezentacji spektaklu Osąd Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Karel Mišek to jeden z najwybitniejszych czeskich grafików użytkowych. Mieszka i tworzy w Pradze, gdzie projektuje plakaty, ilustruje czasopisma i książki. W świecie artystycznym swego kraju Mišek zajmuje wyraźnie odrębną pozycję - sztuka czeska (w tym także i plakat) zawsze cechowała się z jednej strony liryzmem i subtelną poetyką, a z drugiej racjonalizmem i chłodem tendencji funkcjonalistystycznych. Tymczasem plakaty Miska znamionuje zdecydowana forma i silna wewnętrzna ekspresja.

Henryk Waniek to artysta multimedialny - maluje (wypowiadając się głównie w malarstwie olejnym i rysunku), tworzy grafikę, ilustracje do książek, plakaty, scenografię sceniczną. Jego prace, pełne symboliki, alegorii i metafor, przedstawiają nadrealny świat, skonstruowany na motywach historycznych, filozoficznych i alchemicznych.

Sześć wymiarów scenografii to wystawa poświęcona całorocznej pracy studentów uczelni artystycznych kształcących scenografów. Sześć wymiarów scenografii to sześć miast, sześć artystycznych uczelni przygotowujących studentów do pracy w telewizji, teatrze i filmie jako scenografów, czyli osoby odpowiedzialne za plastyczną oprawę widowiska oraz filmu. Scenografia 6 D. Sześć wymiarów scenografii to ekspozycja Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.(-)
Materiał Festiwalu
17 listopada 2012
Spektakle
Osąd