Wernisaż wystawy

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza dziś - 21 stycznia o godz. 17 na wernisaż wystawy "Tancerze. Fotografie Stefana Arczyńskiego"

Fotografie tancerzy i mimów pochodzą z lat 50. i 60. przedstawiają m. in. Teresę Kujawę, Lidię Cichocką, Henryka Tomaszewskiego, Witolda Grucę i Conrada Drzewieckiego. Zdjęcia wykonane były nie tylko na scenie czy w atelier, ale także w plenerach. Autor zdjęć - Stefan Arczyński jest seniorem wrocławskich fotografów.

Pierwsze zdjęcia (m. in. igrzysk olimpijskich w Berlinie) zaczął robić już przed wojną. Do dziś wierny jest klasycznej fotografii czarno-białej. Krytycy często podkreślają, że technikę tę doprowadził do wirtuozerii, a jego zdjęcia, zgodne z kanonami tradycyjnej kompozycji, pełne są spokoju i elegancji i ta "klasyczność" chroni je przed banałem i przemijająca modą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Do dzisiaj spędza w swojej pracowni przynajmniej cztery godziny dziennie.

Wystawa przygotowana była i prezentowana w 2010 roku w Muzeum Miejskim Wrocławia. Jej kuratorem jest Małgorzata Bruder.(-)
Materiały Teatru
21 stycznia 2011