Wieczór wspomnień o Andrzeju Jakimcu

Z inicjatywy przyjaciół Andrzeja Jakimca odbędzie się wieczór wspomnień o zmarłym w tym roku reżyserze oraz dyrektorze Teatru Dramatycznego.

4 listopada o godz. 18.00 rozpocznie się spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej", a bezpośrednio po przedstawieniu spotkanie poświęcone zmarłemu w tym roku reżyserowi oraz dyrektorowi Teatru Dramatycznego.

- Człek był barwny, artysta przedni, przyjaciel wierny. Otwierał teatr na świat i świat na teatr. Sofoklesa wystawiał w dzikich wyrobiskach, Mrożka w nocą na środku jeziora. Świecił tym swoim teatrem w Polsce, Europie. Kierował sztukę na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. Idzie o to, aby echa Jego twórczości nie wygasły, bo jeszcze się mogą przydać. Odchodził w ciszy, więc teraz trzeba trochę hałasu. A gdzie Andrzeja można teraz znaleźć, jak nie w teatrze? Wciąż brzmi w "Zapiskach" - tak wspomina Andrzeja Jakimca Zbigniew Krzywicki - inicjator zorganizowania wieczoru wspomnień.

Andrzej Jakimiec urodził się 24 maja 1948 roku w Wałbrzychu, zmarł 17 czerwca tego roku w Łapach. Ukończył I Liceum im. K. Świerczewskiego Wałbrzychu, a następnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademię Teatralną w Krakowie. Pracował m.in. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Polskim Poznaniu oraz tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego.

W latach 1976 - 1977 pełnił funkcję kierownika literackiego w białostockim Teatrze Dramatycznym.

W 1987 r. objął stanowisko dyrektora tej instytucji i kierował nią przez 12 lat, do 1998 roku. To dzięki jego pomysłowości przedstawienia Teatru były prezentowane poza siedzibą, między innymi

w skansenie w Osowiczach, w żwirowni w Ogrodniczkach, w pałacyku w Choroszczy czy w kościele św. Wojciecha.

Andrzej Jakimiec wyreżyserował grany do dziś spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Przedstawienie miało swoją premierę w 1992 roku i do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Spektakle grane w październiku były w całości wyprzedane. Kolejna okazja, aby obejrzeć kultowy już monodram w wykonaniu Krzysztofa Ławniczaka pojawi się właśnie 4 listopada (godz. 18.00) oraz 5 listopada (godz. 19.00). Bilety na te przedstawienia w cenie: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy) oraz 12,50 zł (studencki) dostępne są jeszcze w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.(-) (-)
Materiał Teatru
29 października 2014