Wkrótce premiera nowego musicalu

Ok. 70 artystów oraz licząca 50 osób obsługa techniczna pracują nad jednym z największych przedsięwzięć artystycznych na Śląsku, jakim będzie polska premiera musicalu "Tarzan" z muzyką i słowami Phila Collinsa. Widowisko będzie można oglądać od 19 maja w Zabrzu

Musical przygotowywany jest przez Gliwicki Teatr Muzyczny we współpracy z Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu, na deskach którego będą występować artyści. Wokalne możliwości Tarzana i Jane zostały we wtorek zaprezentowane podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego Paweł Gabara powiedział, że zabrzańska scena sama w sobie jest dużym wyzwaniem jako jedna z największych scen w kraju. Reżyser musicalu Tomasz Dutkiewicz zapowiedział, że zostanie ona całkowicie zabudowana scenograficznie; nie zabraknie efektów

świetlnych. - Wszystko razem pozwoli wykreować metaforyczny świat afrykańskiej dżungli - ocenił Dutkiewicz.

W tym dwugodzinnym widowisku widzowie znajdą przebojową muzykę Phila Collinsa, barwne kostiumy Elżbiety Terlikowskiej, ekwilibrystyczne popisy akrobatów i gimnastyków, a obok utalentowanych młodych artystów wyłonionych w ogólnopolskim castingu, na scenie pojawią się także artyści dobrze znani miłośnikom spektakli tego gatunku.

W inscenizacji udział weźmie ok. 70 artystów, w tym 2 małych chłopców, którzy wcielą się w rolę małego Tarzana. Do spektaklu przygotowuje się także 17 solistów - ról jest 11, jednak część z nich jest dublowana, np. Tarzana będą odgrywać tancerz, aktor i model Wiktor Korszla oraz Paweł Kubat znany m.in. z roli Danny'ego Zuko w "Grease" zrealizowanym w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W rolę Jane wcielą się Anna Gigiel związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma oraz studentka gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego Dominika Kramarczyk. Z kolei groźnego goryla Kerczaka zagrają: Damian Aleksander na stałe występujący w stołecznej Romie (m.in. tytułowy Upiór w "Upiorze w operze" oraz Jean Valjean w "Les Miserables" (Nędznicy) oraz solista Gliwickiego Teatru Muzycznego Michał Musioł.

Na scenie pojawi się także 26 tancerzy, wśród których są akrobaci z zabrzańskiej szkoły mistrzostwa sportowego, liczący 16 osób zespół muzyczny, a za kulisami będzie śpiewało 20 osób z zespołu wokalnego. Obsługę techniczną całego przedsięwzięcia zapewni zespół 50 osób.

Duktiewicz podkreślił, że wszyscy aktorzy, którzy biorą udział w tym spektaklu, muszą świetnie śpiewać, tańczyć, grać oraz umiejętnie się poruszać - ostatni wymóg dotyczy umiejętności akrobatycznych wykraczających poza typową choreografię. W castingu liczył się także wygląd. "Tarzan wychowuje się w dżungli, wobec tego musi być umięśniony, młody i sprawny, to samo dotyczy osób wcielających się w role małp, które mają skakać po drzewach czy fruwać na linach, to także muszą być ludzie o określonych umiejętnościach i wyglądzie. To wszystko sprawia, że jest to ogromnie trudny musical" - tłumaczył Dutkiewicz.

Odtwórca głównej roli Wiktor Korszla powiedział PAP, że kiedy ponad cztery lata temu startował do roli Tarzana w castingu organizowanym w Hamburgu, zauważył, jak ważne są w tym przypadku śpiew, taniec, aktorstwo. "W tym musicalu jest dużo elementów akrobatycznych, także na linie. Na szczęście możemy liczyć na pomoc specjalistów. Akrobatyki uczą nas olimpijczycy, którzy reprezentowali kraj na olimpiadzie w Sydney, pobieramy także indywidualne lekcje wokalu" - powiedział Korszla.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 1,7 mln zł, dofinansowują je samorządy Zabrza i Gliwic.

Światowa prapremiera spektaklu muzycznego "Tarzan", będącego adaptacją filmu Disneya z 1999 r., odbyła się w 2006 r. na Broadwayu. Muzykę i teksty piosenek stworzył Phil Collins. Musical nadal jest grany w wielu krajach. Powodzeniem cieszy się m.in. jego niemiecka wersja, wystawiana od 2008 r. w Hamburgu.

Reżyserem polskiej wersji musicalu jest dyrektor warszawskiego Teatru Komedia Tomasz Dutkiewicz, autorką choreografii - Sylwia Adamowicz, a scenografii - Wojciech Stefaniak. Libretto i teksty piosenek przetłumaczył Jacek Mikołajczyk. Kierownictwo muzyczne sprawuje Sebastian Perłowski.(-)
PAP
25 kwietnia 2012
Spektakle
Tarzan