Władze miasta wyróżniły wieloletnią dyrektor Teatru Śląskiego

Honorowy tytuł Zasłużony dla Miasta Katowice przyznała w środę rada tego miasta wieloletniej dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego i cenionej menedżer kultury Krystynie Szaraniec.

- To wyjątkowy menedżer kultury, który zaraża energią kolejnych dyrektorów, kolejne osoby. Za jej dyrektorowania Teatr Śląski stał się bardziej rozpoznawalny na arenie kraju, doceniany przez twórców z całej Polski. Krystyna Szaraniec nie bała się też odważnych i trudnych decyzji, dziękujemy i za to - powiedział podczas uroczystej sesji Rady Miasta Katowice jego prezydent Marcin Krupa.

Laudację wygłosił obecny dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. - Parafrazując pewne słynne powiedzenie, można stwierdzić, że gdyby Krystyna Szaraniec nie istniała, trzeba by było ją wymyślić. To, ile wieloletnia dyrektor Teatru Śląskiego zrobiła dla sceny, mogłoby się stać dorobkiem całej rzeszy ludzi. Są jednostki, które inspirują miliony. Taką jednostką jest Krystyna Szaraniec - powiedział.

- Wielcy artyści oczekiwali ode mnie, że stworzę im wyjątkowe warunki pracy, a teatr był biedny, siermiężny, z małym zapleczem i przestarzałymi urządzeniami. Pomogła moja miłość do teatru i moja gotowość do podjęcia wielkich wyzwań i szukania pomocy wszędzie, gdzie to było możliwe. Umiałam prosić o pomoc i dziękować za to, że mi pomagają - powiedziała Krystyna Szaraniec, która obecnie jest doradczynią dyrektora Teatru Śląskiego, a w czerwcu tego roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy w Teatrze Śląskim.

Teatr jest moją pasją. Kocham teatr i nie wiem, jak bez niego mogłabym żyć. To jest wielka miłość, a miłość uzdrawia, buduje, tworzy - dodała.

Krystyna Szaraniec z wykształcenia jest historykiem. Pracę zawodową rozpoczynała jako nauczycielka, była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 65, a potem X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Z Teatrem Śląskim związała się 1 kwietnia 1979 roku, obejmując stanowisko zastępcy dyrektora. W kwietniu 2005 r. została dyrektor naczelną teatru, a po objęciu sceny przez Roberta Talarczyka od września 2013 do grudnia 2014 roku kontynuowała pracę jako jego zastępczyni.

Wydała dwie książki: "Konstanty Prus 1872-1961. Sylwetka dziennikarza i historyka" (1982), "Ks. Stanisław Adamski - cz. 1. W kręgu społecznej działalności" (1990), "cz. 2 W naczelnej Radzie Ludowej" (1991), "cz. 3 W Sejmie i Senacie" (1991), dwie publikacje naukowe i szereg artykułów popularnonaukowych z historii Śląska. Jest współautorką przewodnika "Katowice" (1973, 1977, 1980, 1981). Wraz z Krystyną Bochenek organizowała coroczne Zjazdy Krystyn polskich i zagranicznych, integrując kobiety o tym samym imieniu.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007) i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2014)(-) (-)
Dziennik Zachodni
11 września 2019