Wsparcie dla Niebieskiej Planety

Projekt „Blue Planet” Miejskiego Teatru Miniatura otrzymał 576 000 złotych dofinansowania w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Miniatura podpisała właśnie umowę na realizację projektu artystycznego we współpracy z Islandzkim Stowarzyszeniem Teatrów Niezależnych. W ramach projektu zostanie zrealizowany spektakl na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki „The Story of the Blue Planet" Andri Snaer Magnasona (m.in. Islandic Literary Prize, Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka, West Nordic Children's Book Prize) w reżyserii Harpy Arnardottir z muzyką zespołu Múm i udziałem zespołu artystycznego Teatru Miniatura. Przy okazji premiery spektaklu (17 maja 2014) odbędą się również kilkudniowe spotkania z kulturą islandzką, których program zostanie przygotowany w ścisłej współpracy z islandzkim partnerem. Powstały spektakl zostanie zaprezentowany kilkakrotnie w Islandii i wejdzie na stałe do repertuaru Miniatury.

Wraz z premierą spektaklu odbędzie się również premiera polskiego wydania „The Story of the Blue Planet", nad którym pracuje Wydawnictwo Ene Due Rabe.

„The Story of the Blue Planet" Andriego Magnasona w wyrazisty, a jednocześnie metaforyczny i inspirujący wyobraźnię sposób mówi o problemie odpowiedzialności za słabszych i mniej uprzywilejowanych, o tym, w jaki sposób to, jak żyjemy wpływa na innych zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i globalnym. „The Story of the Blue Planet pokazuje dzieciom sytuację, w której komfort jednej społeczności jest zabezpieczany kosztem innej. Zadaje pytanie, ile jesteśmy w stanie poświęcić, żeby naprawić taką sytuację" – pisał recenzent kanadyjskiej premiery z „Toronto Sun", natomiast jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka tłumaczyło swój werdykt tak: „Przyznajemy nagrodę Andriemu Magnasonowi, autorowi The Story of the Blue Planet za interesującą literacką parabolę stawiającą dzieci wobec wyboru między „być" a „mieć". Na początku 2013 roku książka Magnasona otrzymała Nagrodę Honorową Green Earth Book Award amerykańskiej fundacji The Nature Generation. Adaptacja sceniczna „The Story of the Blue Planet" została zrealizowana w Islandii, Szwajcarii, Kanadzie, Finlandii i Pakistanie, ciesząc się wielkim powodzeniem (w Toronto była nominowana do spektaklu roku).

Do wyreżyserowania spektaklu Miniatura zaprosiła islandzką aktorkę, reżyserkę i autorkę scenariuszy teatralnych Harpę Arnardottir, laureatkę Islandzkiej Nagrody Teatralnej, która reżyserowała m.in. w Reykjavik City Theatre i Narodowym Teatrze Islandii. Arnardottir współpracuje również z grupą Vesturport, jednym z najbardziej znanych islandzkich teatrów niezależnych, który osiągnął międzynarodowy sukces.

Zespół Múm to eksperymentalna islandzka grupa muzyczna, która ma na swoim koncie 5 płyt oraz liczne projekty nietypowe, jak ścieżka dźwiękowa do słynnego filmu „Pancernik Potiomkin", muzyka teatralna do przedstawień radiowych czy tworzenie muzyki przedstawienia z wykorzystaniem kompozycji zmarłego awangardowego kompozytora Iannisa Xenakisa na zaproszenie Holland Festival w Amsterdamie. Wśród muzyków islandzkich, którzy zyskali międzynarodową popularność, Múm są wymieniani zaraz po Björk.(-)
Materiał Teatru
27 kwietnia 2013