Wspomnienie twórczości Wojciecha Kilara

W weekend w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara "Kilar - muzyka filmowa" pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Opery na Zamku, który poprowadzi znany publicysta i krytyk filmowy Tomasz Raczek. W 90. rocznicę urodzin kompozytora przygotowaliśmy wielką muzyczną gratkę – koncert, który zabierze widzów do wspaniałego świata kinematografii. Usłyszymy znane motywy z filmowych hitów skomponowane przez Wojciecha Kilara, m.in. słynny "Walc" z "Ziemi obiecanej", "Polonez" z "Pana Tadeusza", "Mazur" z "Zemsty", "Wokalizę" z "Dziewiątych wrót", tematy z oscarowego "Pianisty" Polańskiego i "Smugi cienia" Wajdy oraz "Suity" z filmów Krzysztofa Zanussiego. Koncert wzbogaci klimatyczna gra świateł, a całość dopełnią ciekawostki i anegdoty z wielkiego ekranu oraz z życia kompozytora.

Wojciech Kilar jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał ścieżki dźwiękowe do ponad 160 polskich i zagranicznych filmów. Współpracował z wielkimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Jane Campion czy Francisem Fordem Coppolą. Swym bogatym dorobkiem trwale zapisał się w historii światowej muzyki oraz jako jeden z najważniejszych twórców polskiej kultury.

Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, dyrygent koncertu: "Muzyka Wojciecha Kilara działa na mnie nieprzerwanie od wielu lat. Jest to muzyka bardzo emocjonalna, muzyka autentyczna. Sam kompozytor mówił wielokrotnie, że pisał z potrzeby serca. I - ponieważ myślę, że serce Wojciecha Kilara było wielkie - tak samo muzyka, którą pisał, niezmiennie porusza kolejne pokolenia widzów udających się do kin, oglądających filmy z jego muzyką w telewizji, ale też melomanów, którzy chodzą na koncerty z muzyką klasyczną pisaną przez niego.

Nasz koncert będzie ciekawym wspomnieniem jego twórczości, twórczości, którą częściej znamy już z małego ekranu i małych głośników. Teraz będziemy mogli z tą muzyką obcować w przestrzeni koncertowej. Niewątpliwie wielkim atutem tego koncertu będzie opowieść Tomasza Raczka o wielu ciekawostkach związanych z filmami i - mam nadzieję - z osobistymi kontaktami nie tylko z samym Wojciechem Kilarem, ale także z twórcami, reżyserami, operatorami filmów, do których kompozytor napisał muzykę.

Solistka - Ewa Olszewska
Orkiestra Opery na Zamku
Dyrygent - Jerzy Wołosiuk
Prowadzenie koncertu - Tomasz Raczek
Inspicjent - Marta Miklińska

Terminy:
12 listopada 2022, sobota godz. 17.00
13 listopada 2022, niedziela, godz. 17.00

Ceny biletów: 30-60 złMagdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku
8 listopada 2022
Portrety
Wojciech Kilar