Wydarzenia dla niewidomych i niedowidzących

W ramach projektu „Usłyszeć teatr” realizowanego w ramach programu „Kultura dostępna” zapraszamy do Miejskiego Teatru Miniatura bezpłatnie na wydarzenia osoby niewidome i niedowidzące wraz z opiekunami.

Spektakle z audiodeskrypcją

Już w grudniu, w okresie mikołajkowym, pierwsze w Miniaturze spektakle z audiodeskrypcją. Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Na każdy spektakl przeznaczona jest pula 5 miejsc bezpłatnych dla osób niewidomych i niedowidzących oraz bezpłatne miejsca dla ich opiekunów. Rezerwacja: 58 341 94 83 lub 601 628 377 | bilety@teatrminiatura.pl

Baltic. Pies na krze
1-4 grudnia 2015, godz. 10.00; 5 grudnia 2015, godz. 12.00
5+

Idealny spektakl dla najmłodszych w okresie przedświątecznym. Wzruszająca historia psa, który znalazła się w mediach na całym świecie. W styczniu 2010 roku przepłynął Wisłę na kawałku kry, aby w końcu – przemarznięty i przestraszony – zostać uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej. „Baltic. Pies na krze" jest gdańską wersją „Opowieści wigilijnej" przypominającą, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych są dla nas cały czas ważne. Nie tylko w opowieściach o międzyludzkich relacjach, ale również o relacjach między człowiekiem i każdą inną żywą istotą.

Błękitna planeta
6 grudnia 2015, godz. 17.00; 8-9 grudnia 2015, godz. 10.00
7+

Spektakl „Błękitna planeta" jest polską prapremierą sztuki Islandczyka Andriego Snæra Magnasona. To teatralna adaptacja wielokrotnie nagradzanej książki „Historia błękitnej planety", m.in. Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka, przetłumaczonej na ponad 30 języków. Przedstawienie opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony – w ten sposób rozpoczyna się pełna magii, piękna, ale i zmagań przygoda.

Warsztaty rodzinne „Dzikie dźwięki"

„Dzikie dźwięki" to niecodzienne warsztaty rodzinne połączone z prezentacją słuchowisk dla dzieci zrealizowanych przez Teatr Miniatura we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Radiem Gdańsk. Słuchowiska powstały na podstawie scenariuszy polskich autorów, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki". Warsztaty inspirowane wysłuchanymi słuchowiskami poprowadzą doświadczeni instruktorzy – muzycy: Adrian Amrugiewicz. Oleg Dziewanowski i Sandra Szwarc, aktorka Wioleta Karpowicz i choreografka Ula Zerek. Warsztaty dla rodziców i opiekunów z dziećmi od 4 lat, czas trwania: ok. 1,5 godziny.

Na każde warsztaty jest przeznaczona pula 5 bezpłatnych miejsc dla osób niewidomych i niedowidzących oraz bezpłatne miejsca dla ich opiekunów. Rezerwacja: 58 341 94 83 lub 601 628 377 | bilety@teatrminiatura.pl

Terminy warsztatów

8 listopada 2015, 12.00 | Sala Kameralna
Dzikie dźwięki 1: „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki" Jolanty Patyny + warsztaty
Prowadzenie: Adrian Amrugiewicz, Wioleta Karpowicz

15 listopada 2015, 12.00 | Sala Kameralna
Dzikie dźwięki 2: „Pani Szast-Prast" Grzegorza Kasdepke + warsztaty
Prowadzenie: Oleg Dziewanowski, Ula Zerek

6 grudnia 2015, 12.00 | Sala Kameralna (wstęp bezpłatny dla wszystkich)
Premiera słuchowisk „Tam, gdzie mieszka cisza" Aleksandry Chmielewskiej i „Ktoś stuka za ścianą" Agnieszki Taborskiej

13 grudnia 2015, 12.00 | Sala Kameralna
Dzikie dźwięki 3: „Tam, gdzie mieszka cisza" Aleksandry Chmielewskiej + warsztaty
Prowadzenie: Adrian Amrugiewicz, Sandra Szwarc

20 grudnia 2015, 12.00 | Sala Kameralna
Dzikie dźwięki 4: „Ktoś stuka za ścianą" Agnieszki Taborskiej + warsztaty
Prowadzenie: Oleg Dziewanowski, Ula Zerek

Realizację projektu „Usłyszeć teatr" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna".

 (-)
Materiał Teatru
31 października 2015