Wyjątkowa premiera

Wyjątkowa premiera spektaklu Teatru TV „Okno na tamtą stronę" w TVP1 z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

 

23 kwietnia o godz. 20:35 telewizyjna Jedynka zaprasza na premierę spektaklu Teatru Telewizji „Okno na tamtą stronę" Władysława Szlengla w adaptacji i reżyserii Artura Hofmana. Inscenizacja przygotowana z okazji przypadającej 19 kwietnia 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim jest okazją do zaprezentowania twórczości Władysława Szlengla, poety i kronikarza getta.

„Okno na tamtą stronę" to autorski projekt Artura Hofmana, reżysera i działacza społeczności żydowskiej w Polsce. Spektakl opowiada o urodzonym w Warszawie i piszącym głównie po polsku Władysławie Szlenglu, poecie i kronikarzu Getta Warszawskiego. Popularność w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku zapewniły mu piosenki i teksty kabaretowe. Zginął w trakcie Powstania 8 maja 1943.

„Okno na tamtą stronę" to artystyczna podróż po dawnej Warszawie, którą odkrywamy w tekstach Władysława Szlengla. Zarówno popularne szlagiery, żartobliwe kuplety kabaretowe, jak i smutne, poruszające utwory z gettowej twórczości zostały tak wybrane, aby bawiły, wzruszały i przybliżały atmosferę Warszawy z tamtych lat. Tytułowe okno stoi na granicy dwóch światów podzielonych murem. Widok, na który otwiera się to okno, daje wprawdzie namiastkę wolności, ale staje się jednocześnie przepaścią nie do pokonania i potęguje tęsknotę za ukochaną Warszawą.

„Okno na tamtą stronę" jest przykładem nie tylko promowania dobrej, nieco zapomnianej już literatury, ale może stać się również ważnym elementem w dialogu polsko – żydowskim.

Premiera spektaklu Teatru Telewizji „Okno na tamtą stronę", poniedziałek, 23 kwietnia, godz. 20:35 w TVP1.

Spektakl będzie również dostępny na TVP VOD (vod.tvp.pl).(-) (-)
Materiały Teatru Telewizji
19 kwietnia 2018
Portrety
Artur Hofman