Wymiksowani, czyli...

Bohaterowie spektaklu – współcześni instaboys i instagirls – postanowili wymiksować się z pięknego świata. Zielona kropka obecności złowieszczo mruga, filtry przestają upiększać, a hasztagi - indeksować. Rebelianci wybierają życie poza strefą komfortu i postanawiają zjechać z autostrady pokoleniowych pragnień i schematów w nieznaną, ciemną dróżkę. Jakie ryzyko niesie zmiana kursu? Dokąd prowadzi nieuczęszczana droga? Czy można wybić się na niepodległość, nie ponosząc przy tym ofiary? W miarę upływu czasu pojawia się coraz więcej pytań, a na ciała tancerzy występują pierwsze krople potu.

- „nie jesteśmy superbohaterami" to nasz sprzeciw wobec wzorca serwowanego nam przez media i popkulturę – zawsze pięknych ludzi sukcesu, sprawnych intelektualnie i fizycznie. To sprzeciw również wobec wymagań, jakie stawia nam rynek pracy, rodzina, partnerzy i jakie, uwikłani w ten wzorzec, serwujemy sobie sami – tłumaczy Kamil Wawrzuta, reżyser i i choreograf spektaklu.

Autorem spektaklu jest grupa Ruchomy Kolektyw – absolwenci i studenci ostatnich lat Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (filia PWST w Krakowie). Przedstawienie powstało w ramach finału trzeciej edycji konkursu dla młodych twórców teatralnych POLOWANIE NA MOTYLE.

Ruchomy Kolektyw to grupa nieformalna, która powstała w 2013 roku na potrzeby stworzenia spektaklu „Profanum", którego pomysłodawcą oraz reżyserem jest Kamil Wawrzuta. Spektakl został zrealizowany w ramach programu „Scena Młodych" Warszawskiej Opery Kameralnej, 8 listopada 2013 roku. Do grupy należą: Natalia Dinges, Paulina Jóźwicka, Jan Lorys, Krystian Łysoń, Oskar Malinowski i Paweł Zaufal. Łączy ich wspólne wykształcenie na polu teatralno – tanecznym – są absolwentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz doświadczenie pracy zawodowej – wielokrotna współpraca podczas studiów, ale także w pracy nad profesjonalnymi spektaklami. Idea dalszej współpracy artystycznej znalazła swoją kontynuację w pracy nad drugą produkcją „we are not superheroes". Działalność artystyczną grupy oraz eksploatację spektaklu „Profanum" wspiera Fundacja ART_committed.(-)
Materiał Teatru
9 lutego 2016