Wyróżniono polskie teatry

Nominowane zostały spektakle: "Cesarskie cięcie" Jarosława Freta (Teatr ZAR), "Pieśni Leara" Grzegorza Brala (Teatr Pieśń Kozła), "Ślepcy" Jerzego Zonia (Teatr KTO) i "Planeta Lem" (na zdjęciu) Pawła Szkotaka (Teatr Biuro Podróży).

- Jest to jeden z najbardziej demokratycznych festiwali. Artyści, którzy decydują się na przyjazd do Edynburga, muszą wpłacić wpisowe i właściwie to wystarczy. Co oznacza, że w tym roku na festiwalu pokazywanych jest około 3 tys. różnych produkcji. Jest to gigantyczna liczba i każde wyróżnienie z tej masy ma ogromną wartość - powiedział PAP Tomasz Janowski, menedżer programu Polska Arts Edinburgh, w ramach którego prezentowane są polskie spektakle. 

Teatr Fringe narodził się w 1948 roku jako alternatywa dla selekcji edynburskiego festiwalu teatralnego. Głównym celem nowego ruchu artystycznego był teatr awangardowy i jego popularyzacja. Fringe to rodzina festiwali, odbywających się na całym świecie, promujących sztukę niekonwencjonalną. Z założenie skierowane są przeciwko mainstreamowi i popkulturze. Festiwale odbywają się w Edynburgu, Amsterdamie, Pradze, Vancouver, Budapeszcie i Sztokholmie. W Polsce festiwal z rodziny Fringe odbywa się od 2011 roku w Sopocie jako Sopot Fringe Festival.

 To nie jedyny sukces polskich twórców w Edynburgu. 18 sierpnia nagrodę krytyków Herald Angel za spektakl "Cesarskie cięcie" otrzymał Teatr ZAR.(-)
PAP
21 sierpnia 2012