Z Kołakowskim w Tokio

Projekt Teatru Kana "Czy Japonia to Lailonia?" będzie reprezentował Szczecin i Polskę w ramach programu Polska Prezydencja 2011 Promesa w Tokio. W Szczecinie zobaczymy w sobotę 50. przedstawienie

W ramach projektu o pełnej nazwie: "Czy Japonia to Lailonia? Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego. Próba dialogu" przedstawiony zostanie program artystyczny, oparty na myśli wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego.

W dwóch prestiżowych ośrodkach kulturalnych w Tokio, Teatrze X-Kei oraz Teatrze OM, czterokrotnie zaprezentowany zostanie spektakl "Lailonia" Teatru Kana. Towarzyszyć mu będą projekcje krótkometrażowych filmów animowanych z cyklu "14 Bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego", wyreżyserowanych przez czołowych twórców polskiej animacji. Odbędzie się także spotkanie z pomysłodawcą adaptacji i autorem scenariuszy filmowej serii, Janem Zamojskim.

Na podobny program Teatr Kana zaprasza do swojej siedziby Teatru Kana już od 21 do 23 stycznia (22 stycznia -"Lailonia" zostanie zagrana po raz 50. w ramach inauguracji odnowionej siedziby Teatru).

W sobotę przed i po spektaklu będzie projekcja wybranych filmów animowanych z cyklu "14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego". Cykl został zrealizowany w różnych technikach animacji, w latach 1997-2000, przez Macieja Wojtyszkę, Jacka Adamczaka, Jacka Kasprzyckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Hieronima Neumanna, Marka Serafińskiego, Piotra Muszalskiego, Pawła Walickiego, Łukasza Staszkiewicza, Zbigniewa Koteckiego, Tamarę Sorbian oraz Marka Luzara.

W niedzielę animacje będą w godz. 13-16. Na filmy i spotkanie z Janem Zamojskim wstęp jest wolny.

Wyjazd Teatru Kana do Japonii jest możliwy dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr Kana od wielu już lat prowadzi aktywną współpracę z artystami z Japonii, promując kulturę i sztukę Japonii w Polsce, realizując wspólne działania artystyczne oraz edukacyjne.

Począwszy od 1995 roku, na scenie Teatru Kana wielokrotnie pojawiali się artyści reprezentujący japoński teatr tańca butoh. Zrealizowane zostały festiwale poświęcone japońskiemu teatrowi: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Butoh "ex...it!" oraz Festiwal Nowoczesnych Sztuk Performatywnych "Japan Now". Odbyły się także spotkania poświęcone japońskiej tradycji oraz warsztaty i wspólne działania artystyczne.

Lailonia, 21-23 stycznia, Teatr Kana, godz. 19, bilety 15-20 zł.Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
21 stycznia 2011