Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne

Grzegorz Płonka, Tomasz Kurpierz, Marcin Marten, Robert Talarczyk zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Nagrody zostały wręczone w Willi Goldsteinów. Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich.

Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. - za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście.

Grzegorz Płonka - muzyk, wokalista, dziennikarz, społecznik, aranżer, pisarz, publicysta, popularyzator śląskiej kultury. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Tworzył i współtworzył wiele projektów artystycznych, bazujących na tradycyjnej twórczości muzycznej Górnego Śląska.

Robert Talarczyk - aktualny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (od września 2013 r.), reżyser teatralny i aktor, również tłumacz i autor piosenek, związany artystycznie ze scenami Śląska, a szczególnie Katowic. Współpracował z teatrami instytucjonalnymi, prywatnymi i offowymi w Polsce oraz zagranicą.

Tomasz Kurpierz - urodzony w 1976 r., historyk, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, zajmuje się m.in. opozycją i oporem społecznym w PRL oraz historią polityczną w okresie międzywojennym. Jest autorem i współautorem pozycji naukowych i publicystycznych.

Marcin Marten, znany również z występów w zespole hip-hopowym „Kaliber 44", którego był współzałożycielem, od 2002 r. prowadzi solową działalność artystyczną. Jest laureatem nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii Album roku hip-hop/R&B za „Czerwony album" w 2004 r. oraz za album „Abradabing".(-) (-)
Materiał organizatora
16 grudnia 2021
Portrety
Robert Talarczyk