Zabawa romantycznymi wątkami

21 maja o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Konrada Adama Mickiewicza "Słowacki 09", który odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej (ul. Grunwaldzka 11/15). Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu Białostoczanie na Dniach Sztuki Współczesnej.

Inspiracją cyklu fotografii "Słowacki 09" jest "Beniowski" Juliusza Słowackiego, a szerzej romantyzm - jako zjawisko w dziejach literatury i polskiej świadomości narodowej. Konrad Adam Mickiewicz traktuje temat z dystansem, bez kompleksów - bawi się romantycznymi wątkami, pozwala sobie na wielką swobodę skojarzeń. 

Komponując kadry i reżyserując parę aktorów, kieruje się bardzo subiektywnym sposobem widzenia poematu Słowackiego i jego bohaterów. Z równą nonszalancją dobiera rekwizyty: nie przejmuje się zbytnio ich zgodnością z realiami epoki, niekiedy ostentacyjnie umieszcza w kadrze przedmioty rażąco współczesne (choćby obrotowy fotel). Robi to wszystko w pełni świadomie i nie bez określonego celu. 

Oczywiste jest, że Mickiewiczowi nie chodziło o zbudowanie pełnej iluzji, uzyskanie "obrazów z epoki", wierne zilustrowanie "Beniowskiego". Fotografa bardziej interesował klimat poezji Słowackiego, próba oddania językiem obrazów atmosfery "Beniowskiego" - pokazania go jako wybuchowego koktajlu humoru, groteski, szalonej przygody, dzikich harców i nie zawsze chlubnych postępków tytułowego bohatera. 

W efekcie prezentowane fotografie są rodzajem dygresji, inscenizacji na motywach, w pełni autorskiego podejścia do tematu - w żadnym razie mozolnej rekonstrukcji. Fotografie Mickiewicza i poemat Słowackiego 150 lat z okładem - łączy ta sama postawa twórcza, nacechowana skrajnym indywidualizmem, świadomością warsztatu, starannością kompozycji i uwielbieniem ironii jako środka wyrazu. Cykl "Słowacki 09" to nie tylko tytuł do chwały dla fotografa, ale też - co nie mniej ważne - świadectwo nieprzemijającej żywotności poezji Słowackiego i w ogóle spuścizny estetycznej i ideologicznej polskiego romantyzmu. 

Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń artystycznych przygotowanych "Słowacki 09" przygotowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w związku z obchodami Roku Słowackiego.
(ah)(-)
Materiał nadesłany
20 maja 2009