Zabawa z Mrożkiem

Nowy sezon artystyczny słupskie Rondo rozpocznie piątkową premierą "Zabawy" Sławomira Mrożka w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

"Zabawa" to jeden z najwcześniejszych dramatów Sławomira Możka. Jednak, jak zapewnia Stanisław Miedziewski, reżyser przedstawienia, napisana w 1962 roku jednoaktówka niewiele straciła na aktualności.

- Przedstawienie opowiada o trzech współczesnych młodzieńcach, którzy mogą przypominać bardzo różne typy młodych ludzi spotykanych dzisiaj. Błąkają się oni po pustym mieście, w deszcz, w poszukiwaniu miejsca, w którym mogliby oddać się uciechom zabawy - mówi Stanisław Miedziewski. Włamują się do tajemniczej przestrzeni, w której przed chwilą odbywała się impreza. Panuje w niej aura kryminalnej zagadki, która swoje rozwiązanie znajdzie w finale spektaklu. Młodzieńcy za wszelką cenę chcą się bawić, we trójkę wypróbowują więc na sobie bardzo różne sposoby zabawiania się.

W przedstawieniu zobaczymy trzech aktorów od lat związanych z Rondem: Bartosza Chomicza, Kamila Michaluka i Michała Studzińskiego.

- Aktorstwo i gra zespołowa będą siłą tego spektaklu - mówi reżyser. - Tekst Mrożka napisany jest w taki sposób, że nie sposób ani nic do niego dopisać, ani nic wyciąć. Trzeba tylko odczytać, co jest pod spodem.

A to czytanie będzie jak najbardziej współczesne. Jak

zapewniają realizatorzy, widzowie znajdą w tym przedstawieniu nawiązania zarówno do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, jak i do głośnej ostatnio, kontrowersyjnej sztuki "Golgota Pienie" Rodrigo Garcii.

- Staramy się wydobyć mrożkowy humor. Będzie tam można jednak znaleźć również aluzje do rozmaitych światopoglądów, z jednej strony do patriotyzmu i konserwatyzmu, z drugiej do liberalizmu i gender - zapowiada Stanisław Miedziewski.

Premiera "Zabawy" w piątek o godz. 19 w teatrze Rondo. W kasie przy ul. Niedziałkowskiego 5a można kupić bilety w cenie 20 i 10 złotych.Daniel Klusek
Głos Pomorza
2 września 2014
Spektakle
Zabawa