Zadara na plaży

Sopocki Teatr na Plaży zaprasza 29 listopada na spektakl "Jezus Chrystus Zbawiciel" na podstawie tekstu Klausa Kinskiego, a w reżyserii Michała Zadary, jednego z najlepszych polskich reżyserów młodego pokolenia. Spektakl zostanie zagrany na sopockiej scenie dwukrotnie.

Michał Zadara, aktualnie jeden z najlepszych polskich reżyserów młodego pokolenia, w 2012 roku na Festiwalu Boska Komedia wystawił po praz pierwszy w Polsce tekst Kinskiego, obsadzając w roli głównej Barbarę Wysocką, której towarzyszą na scenie perkusista Leszek Lorent oraz gitarzysta Barłomiej Tyciński. Powstał w ten sposób 60 minutowy spektakl na pograniczu koncertu i performance.

Scenariusz jest uwieńczeniem wieloletniego zainteresowania Klausa Kinskiego Ewangeliami. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najwybitniejszych aktorów niemieckich, współpracownik Wernera Herzoga – dwukrotnie wygłosił własną wersję życia Jezusa Chrystusa. Był to ostatni występ Kinskiego na żywo. Przedstawił w nim Jezusa jako jednego z „najodważniejszych, najbardziej wolnych, najnowocześniejszych spośród wszystkich ludzi, który woli dać się zmasakrować, niż żywcem zgnić z innymi. Kinski wyrwał figurę Jezusa instytucjom władzy i przywrócił go kontrkulturze, przypominając nam, że Jezus nie chciał nigdy być sojusznikiem jakiejkolwiek władzy i przeciwstawiał się wszystkim stosunkom, w których człowiek jest poniżany i wykorzystywany.


Michał Zadara, podkreśla, że jego spektakl nie jest obrazoburczy. Reżyser chciał przypomnieć o ważnych sprawach, w tym przede wszystkim o tym, że Jezus, twórca religii, która leży u podstaw porządku europejskiego, nie był nigdy sojusznikiem władzy, tylko marzył o lepszym świecie. O tym opowiada w formie punkowego, wyrazistego komunikatu.(-)
Materiał Teatru
19 listopada 2014