Zakochaj się w tańcu w Walentynki
Sopocki Teatr Tańca zaprasza na dwa wspaniałe wydarzenia! 18.00 wernisaż zdjęć Michała Patronia "Chodź na tańce" - Klub Atelier19.00 spektakl "Puste ciało" STT - Teatr na Plaży
Michał Patroń towarzyszył artystom Sopockiego Teatru Tańca w przygotowaniach do premiery spektaklu "Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy". Był cichym obserwatorem, prób, sesji zdjęciowej, przymiarek kostiumów, dyskusji artystycznych.
Zdjęcia stały się częścią jego pracy dyplomowej z fotografii na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Sam swoją pracę opisał tak: Zjawisko tańca to coś więcej niż spektakl. To przede wszystkim ludzie. Przedstawiane fotografie stanowią część wciąż otwartego cyklu pt. „Chodź na Tańce".
Walentynki z Sopockim Teatem Tańca to rzadka okazja, by zakochać się w tańcu - można nie tylko zobaczyć gotowe, skończone dzieło, ale można też podpatrzeć (na fotografiach) jak ono powstawało.
To okazja, by przyjrzeć się emocjom tancerzy na scenie i poza nią.
Spektakl "Puste ciało" został uznany za jedną z najważniejszych spektakli w polskim tańcu w 2013 roku (wg Adama Kamińskiego, kulturaonline.pl) oraz za jedno z najważniejszych wydarzeń w całej kulturze na Pomorzu w listopadzie 2013 (Pomorze Kultury.pl).
„Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy" jest dwuczęściową opowieścią o przypadkach dwóch uwikłanych we własne lęki indywidualności: Franza Kafki i Toulouse-Lautreca, słabych fizycznie, dla których poczucie społecznego wyobcowania stanowiło zasadniczy element całej ich twórczości. Obaj posiadali genialne umiejętności obserwowania rzeczywistości, którą przedstawiali formalnie, czerpiąc z groteski i wynaturzenia. [...]
Obie części utrzymane są w klimatach mroku, szarości, czerni. Pierwsza być może z powodu zbliżającej się zagłady, jaką bohaterowi (przypuszczalnie Józefowi K.) szykuje przeznaczenie. Część poświęcona znakomitemu, francuskiemu malarzowi i grafikowi, odsłania mroczne strony jego osobowości, których efektem stała się rozwiązłość i czerpanie inspiracji z wyuzdania.
Oba spektakle nasycone są znaczeniami, wydobytymi również dzięki nowocześnie skonstruowanej muzyce, stanowiącej połączenie muzyki symfonicznej i współczesnego brzmienia, muzyce, dzięki której tancerze byli „wprawiani" w ruch.
Po raz kolejny Czajkowska&Krawczyk udowodnili swoje dobre wyczucie muzyczne i nadali dzięki temu całości dodatkowy, esencjonalny wymiar. [...]
„Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy" to wysmakowana, dojrzała propozycja tancerzy z Sopotu, inspirująca, poszukująca, oparta tematycznie, jak to w STT, na rozpoznawalnych przykładach artystów, którzy zmienili wizerunek sztuki."
Katarzyna Wysocka „Dynamika mrocznych spojrzeń", www.gazetaswietojanska.org,
opublikowano 18.11.2013
Michał Patroń:
skupia się głównie na fotografii dokumentalnej i reportażowej, której centrum stanowi człowiek.
Jako niezależny fotograf zaangażowany jest w wiele autorskich projektów, używając do ich realizacji aparatów analogowych i cyfrowych.
Absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (kierunek fotografia).
Współredaguje internetowy magazyn "Obscurny" - poświęcony fotografii alternatywnej.
Wystawy:
„Dom Kultu" - Lublin, czerwiec 2013
Obrona prac dyplomowych - Kolegium Artystyczne UMCS (wystawa zbiorowa) - Lublin, styczeń 2014
Strona artysty fotografika www: http://monochrome80iso.wordpress.com/
Strona STT: www.sopockiteatrtanca.com
(-)
Materiał Teatru
7 lutego 2014