Zalanie w Teatrze Miniatura

Okazało się, że pękła rura na pierwszym piętrze budynku. Rura pod zlewem w kuchni na pierwszym piętrze pękła najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę. Ze wstępnych oględzin wynika, że zalaniu uległy pomieszczenia na pierwszym piętrze: pokój gościnny, kuchnia, pomieszczenia socjalne, magazyn kostiumów i magazyn masek i rekwizytów.

Woda przesiąkła przez strop, zalewając także przestrzeń foyer teatru, kasę, biuro Działu Edukacji i Organizacji Widowni wraz z pomieszczeniem socjalnym, salkę konferencyjną, łazienki, a także przestrzeń wiatrołapu i szatni. Przedostała się też na klatkę schodową, dotarła do Sali Kameralnej i piwnic budynku (m.in. magazynu materiałów promocyjnych i publikacji teatru), nie dostała się jednak na widownię Dużej Sceny. Ucierpiały kostiumy i maski teatralne, sprzęt elektroniczny i część dokumentacji Działu Edukacji i Organizacji Widowni, meble, zmagazynowane materiały promocyjne i wydawnictwa teatru. Zniszczeniu uległy ściany i sufity karton gipsowe oraz podłogi.

Po odkryciu usterki załoga teatru natychmiast skontaktowała się z firmami osuszającymi, a do czasu ich przybycia własnym sumptem minimalizowała szkody, zabezpieczała sprzęt i materiały i usuwała skutki zalania. Ekipa osuszająca usunęła zalegającą wodę i umieściła maszyny pochłaniające wilgoć na pierwszym piętrze. Teatr jest w trakcie zbierania ofert długofalowego osuszania. Wezwana została także ekipa remontowa w celu ustalenia zakresu, wartości i czasu niezbędnego do wykonania prac remontowych. Szkoda zgłoszona została do ubezpieczalni, trwa wyjaśnianie okoliczności powstania awarii z pracownikami firmy ochroniarskiej.

W związku ze zniszczeniami pomieszczeń i sprzętów kasowych teatr jest zmuszony wstrzymać sprzedaż biletów w swojej siedzibie do 8 września, natomiast nadal można je nabyć przez platformę interticket.pl. W przyszłym tygodniu w teatrze powstanie tymczasowa kasa.

Zespół teatru przeprowadzi konsultacje p. poż, bhp i inne. Teatr jest w stałym kontakcie z Organizatorem w celu ustaleniu strategii działania zmierzającej do przywrócenia funkcjonalności teatru w jak najszybszym czasie. Dołoży wszelkich starań, aby rozpocząć sezon zgodnie z założeniami repertuaru (13 września), zależne jest to jednak od wyników konsultacji i ekspertyz.Agnieszka Kochanowska
Materiał Teatru
3 września 2019