Zaraza i nieśmiertelność w nowej superprodukcji

W nowej superprodukcji Audioteki, słuchacze będą mogli poznać najgłębsze zakamarki Warszawy roku 1921 - jej koloryt, klimat restauracji i barów, ale też miejsca pełne ludzkich nieszczęść i cierpienia.

W międzywojennej Warszawie wybucha epidemia. Na stanowisko miejskiego komisarza walki z zarazą zostaje wyznaczony Radosław Figiel, znakomity lekarz, ale też nihilistyczny alkoholik, narkoman i wierzący w swoją nieśmiertelność utracjusz (w tej roli Jacek Beler). Tytułowy Figiel musi niemal w pojedynkę zorganizować warszawskie punkty szczepień. Na drodze staje mu nie tylko nieprzychylność lokalnej władzy, ale przede wszystkim postępująca skłonność do używek. 

Po niedawnych premierach "Spalonej ziemi" czy "Upadku Narodu", Audioteka prezentuje kolejną autorską superprodukcję. Tytułowy "Figiel", to ponad trzydziestoletni lekarz, weteran wojenny, który musi niemal w pojedynkę zorganizować warszawskie punkty szczepień. Na drodze staje mu nie tylko nieprzychylność lokalnej władzy, ale przede wszystkim postępująca skłonność do używek.

Ogromnym atutem produkcji jest znakomita obsada, szczególnie wybitna rola Jacka Belera, wcielającego się jednocześnie w głównego bohatera i narratora. Jego "Figiel" to postać krwi i kości, a sama kreacja Berlera sprawia, że międzywojenna Warszawa jest niemal na wyciągnięcie ręki. W rolach drugoplanowych będzie można usłyszeć m.in.: Marka Walczaka, Karolinę Rzepę czy Otara Saralidze. Produkcję, na podstawie scenariusza Szymona Skowrońskiego, wyreżyserował Szymon Kuśmider.

- "Figiel" zanurza nas w umysł człowieka uwikłanego w świat nałogów, ale przekonanego o własnej nieśmiertelności. Poznajemy transformację głównego bohatera, który pod wpływem kolejnych wydarzeń zaczyna zmieniać swoje postrzeganie świata, starając się jednocześnie zrozumieć sens własnego istnienia. Cieszę się, że dzięki pracy aktorów i zespołu realizacyjnego udało się także stworzyć niepowtarzalny klimat Warszawy lat 20. - komentuje Monika Bazdyga, Head of Marketing w Audiotece.

Scenariusz do superprodukcji powstał w ramach akcji "Usłysz kulturę" adresowanej do twórców. Uczestnicy inicjatywy mają możliwość opowiedzenia Audiotece swoich historii. Każdy scenarzysta może liczyć na ekspercki feedback, a najlepsi z nich (tak jak w przypadku audiobooka "Figiel") na adaptację do formatu audio.

Superprodukcja jest dostępna dla użytkowników Audioteka i Audioteka Klub już od 19 października. Serwis zapowiada również, że w najbliższych tygodniach słuchacze mogą liczyć na kolejne duże premiery.
__

Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy - "Audioteka", "Lecton", oraz dedykowane pracownikom firm "Inspiro". Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę", wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Premiera audiobooka - 19 października 2023 r.



Agnieszka Dopierała
Audioteka
23 października 2023
Spektakle
Figiel
Portrety
Szymon Kuśmider