Zbliża się premiera Kariery Nikodema Dyzmy - Teatr Horzycy w Toruniu

W Teatrze Horzycy trwają próby do premiery "Kariery Nikodema Dyzmy" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Piotra Ratajczaka.

W Teatrze Horzycy trwają próby do premiery "Kariery Nikodema Dyzmy" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Piotra Ratajczaka.

19 czerwca na deskach Teatru Horzycy zagości uwielbiana przez wielu historia Nikodema Dyzmy w reżyserii Piotra Ratajczaka - znanego toruńskim widzom m.in. z "Tanga". Nikodem Dyzma, główny bohater powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to pozbawiony szczególnych talentów człowiek znikąd, który wyrusza do Warszawy w poszukiwaniu pracy.

Dyzma przypadkiem trafia na raut dyplomatyczny, gdzie chce się tylko za darmo najeść. Upuszczona sałatka i zbity talerzyk sprawiają, że jego dotychczasowe życie zaczyna się gwałtownie zmieniać. Lawina przypadków i cwaniactwo bohatera sprawiają, że zaczyna on piąć się coraz wyżej po szczeblach kariery politycznej. Zachwycone nim społeczeństwo ignoruje jego kompletny brak kompetencji.

Dołęga-Mostowicz napisał tę powieść jako odwet za to, co spotkało go ze strony sanacji - wyjaśnia Piotr Rowicki, autor scenariusza i dramaturg. - Był dziennikarzem krytycznie wyrażającym się o ówczesnych władzach i Piłsudskim. W 1927 r. ostał porwany, pobity i wrzucony do stawu, ledwie uszedł z życiem. To wtedy zaczął pracę nad powieścią ośmieszającą elity i ukazującą tajniki mechanizmów rządzenia państwem. Zemsta udała się znakomicie. Powstała historia mocna, wstrząsająca i aktualna we wszystkich czasach, niezależnie od panującego systemu politycznego.

Czy dziś nie żyjemy w czasach opanowanych przez Dyzmów? Czy nie atakują nas ze wszystkich stron i we wszystkich dziedzinach chorobliwi karierowicze i ludzie pozbawieni skrupułów? Dlaczego zgadzamy się, aby kolejni Dyzmowie rządzili naszym światem? Może ich potrzebujemy?

W naszym przedstawieniu dość wiernie trzymamy się mechanizmów i zasad wymyślonych przez autora powieści - dodaje Piotr Rowicki. - Jednak pozwalamy sobie na fantazje dotyczące głównego bohatera. Może jednak, nie do końca to był przypadek. Może potrzeba chwili, a może społeczeństwo oczekiwało na kogoś takiego i to ono go wykreowało. Człowieka z ludu, prostego, odważnego i twardego, człowieka z charakterem. Człowieka wielkiego.

Gramy:

19, 20, 21, 26, 27, 28 czerwca godz. 19:00

Spektakle będą odbywać się w reżimie sanitarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, o których informujemy na naszej stronie www.

Bilety-cegiełki w cenie 45 zł można kupować online oraz rezerwować pod numerami telefonów: 56 622 55 97, 56 654 90 74.(-)
Materiał Teatru
15 czerwca 2020
Teatry
Teatr Horzycy
Portrety
Piotr Ratajczak