Złamany szlaban dla BTL-u

Białostocki Teatr Lalek - za sztukę "Baldanders" w reżyserii Marcina Bikowskiego - otrzymał główny laur 18. Festiwalu Teatralnego "Bez Granic", który zakończył się w sobotę późnym wieczorem w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Białostoczczanie otrzymali statuetkę "Złamanego szlabanu".

Nagrodzona inscenizacja inspirowana jest postacią demona przemian - Baldandersa, opisanego przez argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borgesa w "Księdze istot zmyślonych". Osią dramatyczną są relacje pomiędzy tytułową postacią, niezwykłym dziwolągiem zamkniętym w klatce, i jego oprawcą. "Ten nieprawdziwy świat i nieprawdziwa historia stanowią pretekst do refleksji nad nami i naszą tożsamością" - napisał w programie autor scenariusza Marcin Bartnikowski. 

Festiwal Teatralny jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS). Po raz pierwszy zorganizowali go w 1990 roku działacze SPCzS - Jerzy Kronhold z Cieszyna i Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna. Pierwsza edycja poświęcona była sztukom Vaclava Havla. 

Festiwal pierwotnie nosił nazwę "Na granicy". Została zmieniona w ubiegłym roku po wejściu Polski, Słowacji, Węgier i Republiki Czeskiej do UE.(-)
PAP
4 czerwca 2007
Spektakle
Baldanders