Złamany Szlaban przyznany

Na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Bez Granic" w Cieszynie, decyzją festiwalowej publiczności - nagrodę publiczności „Złamany Szlaban" zdobył spektakl z Teatru Městské Divadlo z Brna pt. „Osmyčky" w reż. Stanislava Slováka.

Spektakl opisuje dzieje narodu od wejścia Czechów na górę Řip z wizytą u Prawujka, aż po wydarzenia bardzo współczesne.

„Osmyčky" (Ósemki) to satyryczna komedia z kabaretowymi piosenkami, które opowiadają o wielu ważnych wydarzeniach. Wydarzeniach na przestrzeni tysiąca lat czeskiej historii zawierające w sobie przynajmniej jedną cyfrę „8".

To pełne czeskiego humoru opowiedziane i zaśpiewane przedstawienie, w którym przewodnikami jest dwóch towarzyszy losu czeskiego narodu: Udavač (Kapuś) i Zatykač (Aresztujący). W trakcie spektaklu okazuje się, że obaj byli uczestnikami pokazywanych najważniejszych wydarzeń w historii czeskiego narodu. Od legendarnego wejścia na świętą Górę Říp z wizytą u Prawujka, po czasy całkiem współczesne. Mają oni swoją prawdę, której bronią tyleż z żarliwą, co żartobliwą determinacją. Nie boją się jej używać nawet w obliczu Sądu Ostatecznego.

Spektakl charakterystyczny dla czeskiego dystansu do swojej historii między innymi lat tzw. „ósemkowych": 1108, 1278, 1348, 1648, 1848, 1918, 1948, 1968, ale także lat, w których pozornie nic ważnego się w Czechach nie wydarzyło.Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
10 czerwca 2019