Złote Klucze 2011

Przedstawiamy troje nominowanych w kategorii Sztuka, dzięki którym Białystok w mijającym roku skutecznie był promowany w kraju i za granicą. O tym do kogo trafi statuetka zdecyduje specjalna kapituła. Wszystkich laureatów poznamy 2 lutego.

Jędrzej Dondziło -  DJ Dte twórca festiwalu Białystok Up To Datę
Emilia Jarocka - laureatka konkursu skrzypcowego Telemanna
(...)
Marek Waszkiel - dyrektor Białostockiego Teatru Lalek

Rok 2011 to dla Białostockiego Teatru Lalek czas wielkich triumfów i sukcesów. Jako jedyny polski teatr brał udział w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej z projektem "BTL: jeden teatr - wiele oblicz". We wrześniu i listopadzie zespół teatru odwiedził cztery europejskie stolice: Kijów, Moskwę, Mińsk i Madryt, gdzie zaprezentował sześć spektakli i mulitmedialną wystawę. Dzięki międzynarodowym kontaktom dyrektora teatru zacieśnia się współpraca ośrodków lalkarskich. Białystok jest jedynym polskim miastem, które znalazło się wśród założycieli Stowarzyszenia Miast Przyjaznych Lalkarstwu. Będzie ono skupiało kilkadziesiąt miast na całym świecie, które mają bogate tradycje lalkarskie. W tym roku teatr rozpoczął także unijny projekt "Accord - muzyka klasyczna i środki współczesnego teatru lalek", czyli współpracę z twórcami z Węgier, Serbii i Rumunii. Artyści przygotują przedstawienia, które będą prezentowane w ramach mikrofestiwalu w miastach partnerów.

BTL od wielu lat prezentuje białostoczanom europejską sztukę lalkarską, goszczą u nas twórcy z najwyższej półki. Dyrektor Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu Rusłan Kudaszow, słowacki reżyser Ivan Martinka czy holenderski lalkarz Duda Paiva - to tylko niektóre z wielkich nazwisk. Teatr wielokrotnie gości na zagranicznych festiwalach, przywożąc nierzadko najważniejsze nagrody. Marek Waszkiel otwarty na współpracę z młodymi lalkarzami i grupami niezależnymi. Jest także twórcą Festiwalu Szkół Lalkarskich, który od kilku lat organizowany jest w Białymstoku. Przyjeżdżają do nas artyści teatralni z całego świata.(-)
Kurier Poranny
31 grudnia 2011
Portrety
Marek Waszkiel