Zmarł Romuald Szejd (1938 - 2019)

Nie żyje Romuald Szejd, aktor, reżyser, twórca pierwszego impresaryjnego teatru w Polsce, Scena Prezentacje. Informację o śmierci potwierdził Artur Szczęsny z Biennale Warszawa. Romuald Szejd był reżyserem spektakli Teatru Telewizji i Teatru Sensacji "Kobra". Na ekranie pojawił się m.in. w "Ostatnim kręgu" Krzysztofa Zanussiego i "Kochaj i rób co chcesz" Roberta Glińskiego.

Nie żyje Romuald Szejd. Kim był aktor Romuald Szejd?

3 września 2019 roku w Warszawie zmarł Romuald Szejd, urodzony 7 kwietnia 1938 roku. Aktor, reżyser, twórca Teatru Scena Prezentacje, pierwszego impresaryjnego teatru w Polsce, który prowadził przez 37 lat jako dyrektor artystyczny i reżyser prawie wszystkich ze 113 wystawionych spektakli. W Teatrze Scena Prezentacje zagrało w tym czasie ponad 200 aktorów i aktorek. Wybitnych artystów innych warszawskich scen, jak i debiutujących studentów i absolwentów szkół teatralnych

Nie żyje Romuald Szejd. Kim był?

Romuald Szejd, był aktorem, reżyserem i twórcą warszawskiego Teatru Scena Prezentacje (założonego w 1978 roku) - pierwszej impresaryjnej sceny w Polsce, która w 2018 roku zmieniła nazwę na Biennale Warszawa. W 1961 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, a 1970 roku Wydział Reżyserski PWST w Warszawie. Grał m.in. w "Śnie nocy letniej" i Teatrze Telewizji. Pracował jako aktor w teatrach w Poznaniu i Wrocławiu. Był reżyserem spektakli Teatru Telewizji i Teatru Sensacji "Kobra".

"Byłem zafascynowany teatrem z Francji, który mieścił się w tzw. opuszczonych stajniach pod Paryżem. Samo miejsce, przedstawienia tam wystawiane zachwyciły mnie. Pomyślałem, że może dobrze by było, przy tych polskich uwarunkowaniach, nie pchać się do jakieś sali, tylko stworzyć miejsce w jakiejś ruinie czy ruderze. Coś co byłoby na tamte czasy absolutną nowością" - mówił Szejd w Polskim Radiu w 2012 roku.

Romuald Szejd na ekranie pojawił się w takich produkcjach jak: "Czerwone berety" (1962) i "Sobótki" (1965) Pawła Komorowskiego, "Kochaj i rób co chcesz" (1997) Roberta Glińskiego czy "Ostatni krąg" Krzysztofa Zanussiego (1997). Został odznaczony Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Romuald Szejd zmarł 3 września 2019 roku. Miał 81 lat.(-) (-)
Onet Kultura
5 września 2019
Portrety
Romuald Szejd