Znajdź się na planecie dzieci

Sztukę według książki "Historia błękitnej planety" autorstwa Andriego Snaera Magnasona z Islandii po raz pierwszy w Polsce wystawi w sobotę Teatr Miniatura w Gdańsku.

Współtwórcami spektaklu są islandzcy artyści. Książkę przetłumaczono na ponad 25 języków.

Reżyserem przedstawienia "Błękitna planeta" jest Erling Johannesson z Islandii. Z tego kraju pochodzi też eksperymentalna grupa mum, która skomponowała muzykę do spektaklu. Scenografię przygotowała Iza Toroniewicz. W przedstawieniu występują polscy aktorzy.

Książka opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony. - "Historia błękitnej planety wyznaczyła w Islandii nowy etap myślenia o ochronie przyrody i środowiska naturalnego - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Teatrze Miniatura Johannesson.

Islandzki reżyser dodał, że był zaskoczony reakcją polskich aktorów na tekst sztuki.- "Odczytywali go jak rzecz czysto polityczną, opowieść o sposobach walki o władzę - wyjaśnił. - Trudno zaprzeczyć, że język tej książki przypomina dyskurs polityczny, ale jest to tak naprawdę historia dotycząca ekologii - ocenił Johannesson.

Przyznał, że reżyserowanie sztuki z aktorami posługującymi się językiem, którego nie rozumie, było o wiele bardziej skomplikowane, niż to sobie na początku wyobrażał. - Gdyby to było po hiszpańsku, włosku, czy niemiecku miałbym w głowie jakieś ślady tych języków. Sporo czasu zajęło mi, żeby znaleźć rytm tego, co się dzieje na scenie. Czytam grę aktorów głównie z ich mowy ciała - na tym buduję nasze porozumienie - zauważył.

Erling Johannesson to aktor i reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny w latach 1994-2009 jednego z największych profesjonalnych teatrów niezależnych w Islandii - The Hafnarfjorour Theatre, realizującego w większości repertuar oparty na współczesnych sztukach islandzkich. Twórca reżyseruje również słuchowiska radiowe dla islandzkiego radia RUV oraz prowadzi wykłady w szkole filmowej.

"Historia błękitnej planety" jako pierwsza książka dla dzieci otrzymała prestiżową Islandzką Nagrodę Literacką i została przetłumaczona na ponad 25 języków. Premiera polskiego przekładu książki, autorstwa Jacka Godka, odbędzie się wraz z pokazem spektaklu.

40-letni pisarz i dramaturg Andri Snaer Magnason jest także współreżyserem pełnometrażowego filmu dokumentalnego na podstawie własnej książki "Dreamland" o tym samym tytule (2010). Jego "Love Star" została wybrana powieścią roku przez islandzkich księgarzy w 2002 r.

Sztuka "Blue Planet" została wystawiona w wielu teatrach na świecie m.in. na głównej scenie Young People's Theatre w Toronto w 2005 roku - spektakl otrzymał nominację w kategorii "produkcja roku" Dora Awards. Wystawił ją również Narodowy Teatr Islandzki, miejskie teatry w Waasa i Lahti w Finlandii oraz w Lucernie w Szwajcarii. Odbyły się także pokazy mniejszych produkcji i czytań w Cafe Theater w Londynie, Teatrze Maksima Gorkiego w Berlinie i w Islamabadzie (Pakistan).

Islandzka grupa mum powstała w 1997 r. i ma na koncie sześć płyt. Zespół koncertował do tej pory w wielu krajach europejskich, także w Polsce, oraz poza kontynentem w Japonii, Meksyku i USA. Mum nagrali muzykę do filmu "Jack&Diane" (2012), w którym można usłyszeć ich utwór nagrany we współpracy z Kylie Minogue.

Realizacja spektaklu "Błękitna planeta" to efekt pozyskania przez Teatr Miniatura w Gdańsku 576 tys. złotych z funduszu wspieranego z budżetów Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Partnerem placówki w tym projekcie jest Islandzkie Stowarzyszenie Teatrów Niezależnych z Reykjaviku.(-) (-)
(PAP)
14 maja 2014
Spektakle
Błękitna planeta