Zostań w domu. Dziś Cząstki kobiety

Dziś, 21 marca 2020 roku o godzinie 19:00, w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru!, odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa) rejestracji spektaklu „Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó, jednego z najnowszych przedstawień TR Warszawa.

Sobotni pokaz „Cząstek kobiety" w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru! to pierwszy pokaz rejestracji jednego z najnowszych spektakli TR Warszawa. Już teraz zdradzimy Państwu, że za tydzień, 28 marca, czyli dzień po Międzynarodowym Dniu Teatru, zaprosimy naszą publiczność oraz tych, którzy nas jeszcze nie znają, na kolejny specjalny pokaz rejestracji spektaklu TR Warszawa - „Woyzecka" w reżyserii Grzegorza Jaremki, laureata nagrody Debiut TR 2017.

Będziemy o tym informować szerzej od najbliższego poniedziałku (23 marca). Wkrótce będziemy też informować o dalszych planowanych specjalnych pokazach rejestracji najnowszych spektakli TR Warszawa.

„Cząstki kobiety" to przedstawienie z niezwykłym tekstem, pełne maestrii w formie i aktorstwie najwyższej próby. Widz obserwuje fascynującą ewolucję od grania przed kamerą do bardziej tradycyjnego grania scenicznego, przemieszczanie się publiczności nie narusza przedstawienia, a przeciwnie, buduje postaci i unikalną akcję. Przedstawienie porusza tematy, którymi żyje współczesne polskie społeczeństwo, przybliża niezwykle silne postaci kobiet i ich społeczne role. Tak brzmiało uzasadnienie międzynarodowego jury konkursu INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia (w składzie: Stefanie Carp, Dries Douibi, Qian Cheng, Glyn Roberts, Kristina Savickienė oraz Mark Yeoman), które przyznało nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu „Cząstkom kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó.

„Cząstki kobiety" to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. „Cząstki kobiety" to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó i autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Weber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji. „Cząstki kobiety" są drugim po „Nietoperzu" (prem. 2012, prod. TR Warszawa) spektaklem Kornéla Mundruczó, zrealizowanym w Polsce; oba przedstawienia zyskały uznanie polskiej i międzynarodowej publiczności.

W spektaklu występują: Dobromir Dymecki (wyróżniony za rolę Larsa trzecią główną nagrodą aktorską 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz drugą nagrodą aktorską 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia), Monika Frajczyk (wyróżniona za rolę Ewy nagrodą specjalną im. Ignacego Lewandowskiego 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych), Magdalena Kuta (wyróżniona za rolę Matki nagrodą im. Jacka Woszczerowicza 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych), Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska (wyróżniona za rolę Mai nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019, pierwszą główną nagrodą aktorską 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz pierwszą nagrodą aktorską 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia) i Agnieszka Żulewska. Premiera „Cząstek kobiety" odbyła się 13 grudnia 2018 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl otrzymał NAGRODĘ IM. KONRADA SWINARSKIEGO dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 (dla Kornéla Mundruczó).

CZĄSTKI KOBIETY W PROGRAMIE RUHTRIENNALE 2020
W dniu wczorajszym został oficjalnie ogłoszony program tegorocznego Ruhtriennale, jednego z najważniejszych festiwali współczesnego teatru artystycznego, sztuk performatywnych i wizualnych na świecie.
Jest mi niezwykle miło poinformować, że w programie tego prestiżowego festiwalu znalazł się spektakl TR Warszawa „Cząstki kobiety", który pokażemy pięciokrotnie na zamknięcie festiwalu, w dniach 16-20 września 2020 roku.
Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznego Ruhtriennale znajdziecie Państwo na tej stronie.Anna Szałas
Materiał Teatru
21 marca 2020
Spektakle
Cząstki kobiety
Teatry
TR Warszawa