Żywiołowy musical o niesfornych bliźniakach

Gdzie mieszka księżyc co nocą świeci? Kto nam odpowie? A może dzieci? - pytają w refrenie jednej z piosenek Jacek i Placek. Opowieść "O dwóch takich, co ukradli księżyc", to najnowsza muzyczna propozycja Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Po napisane przez Kornela Makuszyńskiego przygody bliźniaków z Zapiecka nazywanych od urodzenia "dwoma czortami" sięgnął Cezary Domagała. Urwisy dające się wszystkim we znaki wyruszają w świat na poszukiwanie miejsca, gdzie nie trzeba pracować. Zanim w końcu zdadzą sobie sprawę, że nie ma jak u mamy narażą się na baty w Psiej Górce, będą musieli uciekać ze Złotego Zamku, po drodze zarzucą sieci na Księżyc i dopiero przetrzymywany przez zbójców Nieborak pozwoli im zrozumieć, jak ułudne jest pragnienie jego spieniężenia i prowadzenie próżniaczego trybu życia. W głównych rolach reżyser obsadził dwa wulkany energii: Małgorzatę Pruchnik (fantastyczna, łobuzerska rola Jacka) i Joannę Baran (jako Placka).

Wigoru nie mogło zabraknąć (i nie zabrakło) także pozostałym aktorom, bo przedstawianie Domagały, to prawdziwe sceniczne szaleństwo. Zawrotne tempo, i jak na prawdziwy musical przystało ponad dwadzieścia piosenek sprawiły, że okazji do stania na scenie nikt nie miał za wiele. Raz po raz aktorzy wbiegali wszystkimi możliwymi wejściami a to jako mieszkańcy Zapiecka, a to dworzanie szpetnego i garbatego Mortadelli by za chwilę zatańczyć rybią sambę.

Premierowe przedstawianie bez wyjątku porwało, więc rzeszowską publiczność. Zwłaszcza jej bardziej wymagająca część, czyli dzieci, które żywo reagowały na dialogi głównych bohaterów. Kiedy Jacek i Placek zastanawiali się, gdzie by mogli już zawsze wylegiwać się do góry brzuchem, dziecięcy głos z widowni pewnie podpowiedział: - W Ameryce.

Na potrzeby spektaklu, który zapowiadany był jako trudny pod względem technicznym uruchomiona została cała teatralna maszyneria. I choć zawiodła ona w wielkim finale, nikt na widowni nawet tego nie zauważył. Wszyscy poderwali się z miejsc, by już na ostatniej piosence oklaskiwać przedstawienie. Reżyser chcąc pokazać swoje dzieło w całości zarządził powtórkę sceny, w której za pierwszym razem nie wyświetliła się animacja z Księżycem. Zadowolona publiczność potraktowała ją jako bis otrzymany od aktorów w prezencie.

Wszyscy, którym wpadły w ucho piosenki z musicalu, mogą je zabrać ze sobą do domu na płycie wydanej z okazji premiery. Na krążku "O dwóch takich, co ukradli księżyc" znajduje się ponad dwadzieścia utworów zaśpiewanych przez aktorów rzeszowskiego teatru. Słowa do piosenek napisał reżyser spektaklu Cezary Domagała, muzyka i aranżacje - Tomasz Bajerski.

Płytę z piosenkami z historii o Jacku i Placku - najsłynniejszych bliźniakach z powieści Kornela Makuszyńskiego - można kupić w kasie teatru i Biurze Obsługi Widzów w cenie 15 zł.

Adaptacja i reżyseria: Cezary Domagała (użyczył też głosu tytułowemu Księżycowi), scenografia: Jerzy Rudzki, muzyka: Tomasz Bajerski, animacja: Dawid Kozłowski. Obsada: Joanna Baran, Anna Demczuk, Magdalena Kozikowska, Magdalena Kumor (gościnnie), Mariola Łabno-Flaumenhaft, Barbara Napieraj, Małgorzata Pruchnik, Beata Zarembianka, Robert Chodur, Cezary Domagała (sekwencje multimedialne), Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Marek Kępiński, Łukasz Krzemiński, Wojciech Kwiatkowski, Adam Mężyk, Piotr Napieraj, Grzegorz PawłowskiLucyna Szura
Gazeta Wyborcza Rzeszów
27 stycznia 2010