Aktorki. Odkrycia

autor:
Łukasz Maciejewski
opis:
Aktorki - piękne i utalentowane kobiety, gwiazdy które olśniewając na czerwonych dywanach i fascynują publiczność. Jakie są naprawdę? Rąbka tajemnicy uchyla Łukasz Maciejewski.

Łukasz Maciejewski jest dziennikarzem oraz krytkiem filmowym i teatralnym. Wiele postaci ze środowiska filmowo-teatralnego miał okazję poznać osobiście i zawrzeć z nimi przyjaźnie. Owocem tych znajomości są takie książki, jak: „Wszystko jest lekko dziwne”, wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłłowieczem i „Flirtując z życiem”, czyli rozmowy z Danutą Stenką. Tym razem autor pochyla się nad aż osiemnastoma życiorysami znanych Polek i… ciągnie je za język!

Osiemnaście znanych aktorek
Maciejewski zaprosił do rozmowy osiemnaście polskich aktorek, a wśród nich m.in.: Grażynę Błęcką-Kolską, Renatę Dancewicz, Karolinę Gruszkę, Małgorzatę Kożuchowską, Agatę Kuleszę, Izabelę Kunę i Kingę Preis. Każdej z artystek został poświęcony jeden rozdział, z którego dowiesz się, jak zaczynała swoją karierę w zawodzie i co w ogóle sądzi na temat trudnej profesji aktorki.

Rozmowy Maciejewskiego to wręcz intrygujące mini-biografie, które szczególnie zaciekawią fanów teatru i filmu, ale nie tylko. Dziennikarz i krytyk pieczołowicie przygotował się do swoich spotkań z rozmówczyniami, czego efektem są ciekawostki związane z ich dorobkiem artystycznym oraz przytoczone wypowiedzi z wcześniejszych etapów kariery.

Osiemnaście wyjątkowych kobiet
Jednak „Aktorki. Odkrycia” to nie tylko książka o kobietach, których życie kręci się wokół kolejnych ról, ale też o ich prywatnych losach. Aktorki zwierzają się Maciejewskiemu ze swoich sukcesów, porażek, radości i smutków, a także przywołują z pamięci wydarzenia, które odmieniły ich życie. Niektóre historie są bardzo smutne (jak na przykład śmierć jedynej córki Grażyny Błęckiej-Kolskiej), a inne zdumiewające i zabawne (wiesz, że Renata Dancewicz pracowała kiedyś jako listonoszka?!).

Książka Maciejewskiego daleka jest od tabloidowo-plotkarskiej narracji. Dziennikarz i krytyk nie ukrywa, że zna prywatnie i lubi część bohaterek, ale jego wywiady są bardzo rzetelne i profesjonalne - mimo poruszania trudnych wątków z życia prywatnego.

„Aktorki. Odkrycia” to książka, którą czyta się bardzo lekko - jest świetnie napisana, a do tego idealnie balansuje dawkę wiedzy ze szczyptą humoru i nostalgicznych wspomnień. Najnowsza praca Maciejewskiego na pewno przypadnie do gustu fanom filmu, teatru i aktorek, które zaprosił do współpracy nad tą publikacją.

Joanna Weremijewicz
miejsce wydania:
Kraków
rok wydania:
2017
wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
cena:
20,20 zł
liczba stron:
608
isbn:
978-83-240-3658-5
okładka:
twarda

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia