Grafiki Bogusława Schaeffera

opis:

opracowała Jadwiga Maria HodorBogusław Schaeffer (ur. 1929) stworzył około 550 dzieł muzycznych w 23 różnych gatunkach, 44 sztuki teatralne (tłumaczone na 17 języków), grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 400 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 15 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Partytury Schaeffera (fragmentarycznie cytowane w niniejszym katalogu), znane z wielu wystaw światowych są same w sobie dziełami sztuki. Jest koncertującym pianistą, reżyserem, pedagogiem i wydawcą.
Istotą fenomenu Schaeffera jest zarówno wielopłaszczyznowość interdyscyplinarnych, niekonwencjonalnych działań artystycznych, jak i niewyczerpana inwencja twórcza. Jego niezwykłe dokonania, szczególnie w dziedzinie muzyki i twórczości teatralnej, stawiają go na czele najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury.


Niniejszy katalog prezentuje wybrane prace plastyczne, grafiki muzyczne oraz partytury graficzne jednego z najbardziej intrygujących współczesnych artystów. Zamieszczamy tu również obszerny esej o twórcy i jego grafikach, fragmenty książki Schaeffer w wersji angielskiej biografki kompozytora dr Jadwigi Marii Hodor, a także artykuł o twórczości Schaeffera w języku niemieckim dr Barbary Buczek.

Całość wieńczy spis policentrycznej twórczości artysty.

miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2007
wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
dodatkowe informacje:
ISBN 978-83-06-03071-6

wydanie I

oprawa miękka,

ilustracje barwne i czarno-białe

cena katalogowa 37,00 zł

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia