Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego

autor:
Małgorzata Czyńska
opis:
Mroczny artysta i jego demony.
Szalał za nimi z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony. Witkacy - wysoki, przystojny z błyskiem w oku. Artysta. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa "zdrada". Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.
Jadwiga, jego Żona - zielonooka, rudowłosa, o zmysłowych ustach. Ich małżeństwo trwało szesnaście burzliwych lat, dzieliły ich setki kilometrów, ale wiedzieli o sobie wszystko. Pisał do niej: "Ty jednak jesteś jedyna i na to nie ma rady. Wszystkie baby możliwe są niczym wobec Ciebie". W innym liście stwierdzał: "ponieważ Ty mi się dostatecznie nie podobasz, muszę mieć inne kobiety". Uwiecznił je w "metafizycznym haremie" - na obrazach, fotografiach, kartach powieści. Bez nich nie byłoby jego.
miejsce wydania:
Kraków
rok wydania:
2016
wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
cena:
39,99 zł
liczba stron:
336
isbn:
19734033
okładka:
twarda
dodatkowe informacje:
Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, dziennikarka, pisarka. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, reporterskich portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń, Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego, Dom Polski. Meblościanka z pikasami, Berezowska. Nagość dla wszystkich oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem Moje królestwo. Laureatka Nagrody Literackiej Juliusz za książkę Kobro. Skok w przestrzeń. Książka Berezowska. Nagość dla wszystkich została nominowana do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka.

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia