Piękne zielone oczy

autor:
Arnošt Lustig
opis:
Poznaj koszmar młodej Żydówki z obozu koncentracyjnego. Czy po przeżyciu tak traumatycznych historii można jeszcze odnaleźć w życiu odrobinę szczęścia? "Piękne zielone oczy" to wstrząsająca powieść historyczna.
Hanka Kauders ma zaledwie 15 lat, kiedy na własnej skórze doświadcza okrucieństw życia. II wojna światowa ogarnia świat. Żydzi trafiają do obozów koncentracyjnych, gdzie są torturowani, głodzeni i mordowani. Młoda dziewczyna traci tam całą swoją rodzinę i wszystkie bliskie osoby. Zdana jest jedynie na siebie. Zdołała przetrwać przez przypadek. Została zaciągnięta do obozowego domu publicznego, gdzie miała spełniać wszystkie zachcianki niemieckich żołnierzy. Jej ciało zostało pokryte obelżywymi tatuażami. Brutalnie traktowana, bita i poniewierana przeżyła prawdziwe piekło. Ale czy w tym przypadku można mówić o szczęściu? Czy nie lepiej byłoby uniknąć poniżenia i cierpienia, dołączając do rodziny?
Hanka Kauders nigdy już nie będzie sobą. Wyszkolona i przyzwyczajona do hańby na pytania o siebie odpowiada znaną sobie formułą: "Jestem kawałkiem mięsa i roztrzaskaną duszą". Czy istnieje jeszcze nadzieja?
Arnošt Lustig jest znanym i cenionym pisarzem tworzącym powieści historyczne. Najczęściej porusza tematykę wojenną i opisuje jej koszmar. Z wyjątkową precyzją i dokładnością opisuje uczucia ofiar wojennych. Ich rozpaczliwą bezsilność i traumę, która towarzyszyć będzie im do końca życia.
"Piękne zielone oczy" jest próbą odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, pełne moralnych rozterek. Jak to możliwe, że człowiek może być tak okrutny? Czy zrobienie wszystkiego za cenę życia jest czymś złym? Na język polski zostały również przełożone dwie inne książki Arnošta Lustiga: "Niekochana" oraz "Czternaście opowiadań czeskich i słowackich".
miejsce wydania:
Sękowa
rok wydania:
2020
wydawca:
Wydawnictwo Czarne
cena:
35.00 zł
liczba stron:
456
isbn:
9788381910729
okładka:
twarda
dodatkowe informacje:
Format: 150 x 230 mm

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia