Tadeusz Kantor. Między śmietnikiem a wiecznością

autor:
Krzysztof Miklaszewski
opis:

Krzysztof Miklaszewski znał Tadeusza Kantora, jak mało kto. Przez piętnaście lat był dokumentalistą jego twórczości, grał w największych jego przedstawieniach, służył za powiernika idei i myśli, grał w największych przedstawieniach Cricotu 2. Z jego spotkań z Kantorem zrodziły się zapiski, rejestracje, zdjęcia, filmy, cykle, nagrania rozmów i wykładów. Pudła z dokumentacją tych spotkań zawierają wciąż wiele niepublikowanych materiałów, unikatowych zapisków i nagrań, wiele, jak nazywa je sam autor, ,,Kantorowskich odpadów''. Z tych właśnie ,,odpadów'' komponuje Miklaszewski książkę o Tadeuszu Kantorze i jego sztuce - znakomity kolaż wspomnień, idei, fotografii, cytatów, refleksji i humoru.Krzysztof Miklaszewski - urodził się, dorastał i studiował w Krakowie. Reżyser, dziennikarz, krytyk artystyczny i aktor, od wielu lat nosi znamię ,,człowieka Kantora''.
Pracując z Tadeuszem Kantorem przez piętnaście lat (1973-1987) zagrał w pięciu spektaklach Teatru Cricot 2: Nadobnisie i koczkodany, Umarła klasa, Wielopole, Wielopole, Gdzie są te niegdysiejsze śniegi oraz Niech sczezną artyści!.
Jest autorem dwudziestu programów telewizyjnych i dziesięciu filmów dokumentalnych o Kantorze, m.in. pierwszego polskiego dokumentu o teatrze Kantora Szatnia Tadeusza Kantora. Napisał także ponad sto artykułów, reportaży i wywiadów z Kantorem lub o Kantorze i teatrze Cricot 2.
Jego książka Rozmowy z Tadeuszem Kantorem (1981), wielokrotnie wznawiana, przetłumaczona na język angielski, najpełniej dokumentuje współpracę z Mistrzem. Inne jego książki to m.in. Encuentros con Tadeusz Kantor (2001), Les Métamorphoses de Moi. Tadeusz Kantor ou La Vie par L'Art (2003), Kantor od kuchni (2003) i Distancia, Witoldo! Czyli Gombrowicz oczyma argentyńskich przyjaciół (2004).

miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2007
wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
dodatkowe informacje:
ISBN 978-83-06-03092-1

oprawa twarda,

ilustracje czarno-białe,

cena detaliczna 55, 00 zł

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia