Warlikowski. Extra ecclesiam.

autor:
Grzegorz Niziołek
opis:

Warto od razu wyjaśnić, kto jest bohaterem tej książki. Nie jest nim tylko Krzysztof Warlikowski - człowiek, artysta, reżyser teatralny. Pod nazwiskiem Warlikowski kryje się fascynujące wydarzenie w polskim teatrze i w polskiej kulturze, pole oddziaływań wielu zjawisk: teatralnych, psychologicznych, kulturowych, społecznych, politycznych i religijnych."Teatr Warlikowskiego stał się przedmiotem szerokich, czasem bardzo ostrych dyskusji, których zasięg i tematyka wykracza daleko poza krąg teatru. W twórczości Warlikowskiego Niziołek dostrzega i poddaje uważnej analizie rzadko spotykaną siłę dotkliwego poruszania i obnażania utajonych, tłumionych lęków, pragnień, urazów i potrzeb współczesnego człowieka i polskiego społeczeństwa ostatnich lat".
Joanna Walaszek"Ta świetna książka nie tylko przynosi doskonałą lekcję rozumienia i interpretacji sztuki teatru jednego z naszych najwybitniejszych reżyserów, ale także proponuje nową formułę pisania o teatrze autorskim. (.) W swym nieschematyzmie odpowiada zarówno nieschematyczności teatru Warlikowskiego, jak i innowacyjności naszych dni".
Dobrochna RatajczakowaGrzegorz Niziołek, krytyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, był jednym z założycieli i redaktorem naczelnym Gazety Teatralnej "Didaskalia", w latach 2004-2007 kierownik literacki Starego Teatru w Krakowie, obecnie dyrektor artystyczny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Opublikował książki: Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy (1997), Sny, komedie, medytacje (o współczesnym teatrze polskim, 2000), Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusza Rózewicza (2004).

miejsce wydania:
Kraków
rok wydania:
2008
wydawca:
Wydawnictwo Homini SC
dodatkowe informacje:
ISBN 978-83-89598-60-8

projekt graficzny: Katarzyna Bruzda,

165 x 235 mm,

Liczba stron: 208,

oprawa miękka,

książka zawiera zdjęcia

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia