2020-04-30 - "Trans-Atlantyk" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Jaracza w Łodzi - 2020-05-22

"Trans-Atlantyk" w reż. Mikołaja Grabowskiego - online

Utwór-prowokacja, będący kapitalną rozprawą z polskością i polską Formą, narodowymi mitami i stereotypami, skrzy zjadliwą ironią. W 1981 roku w Łódzkim Teatrze im. Jaracza reżyser obsadził w roli Gonzala mało wówczas znanego aktora – Jana Peszka. Spektakl dostępny do 22 maja 2020.

"Po raz pierwszy zmierzyłem się z tą niezwykłą powieścią prawie trzydzieści lat temu w Łodzi; a następnie przeniosłem tę inscenizację do Krakowa... Wciąż zadziwia mnie i fascynuje niesłychana aktualność tekstu Gombrowicza; jego przenikliwość w malowaniu Polaków portretu własnego" – mówił reżyser.

W 1981 roku w Łódzkim Teatrze im. Jaracza reżyser obsadził w roli Gonzala mało wówczas znanego aktora – Jana Peszka. Jego Gonzalo jest na przemian infantylny i demoniczny, śmieszny i groźny. Sam Grabowski wcielił się w Gombrowicza, w jego imieniu interpretując i spajając sceniczne obrazy Trans-Atlantyku.

Należący do najważniejszych dzieł pisarza i literatury polskiej XX wieku Trans-Atlantyk, w groteskowy sposób opowiada o wczesnym okresie emigracyjnego życia Gombrowicza. Utwór-prowokacja, będący kapitalną rozprawą z polskością i polską Formą, narodowymi mitami i stereotypami, skrzy zjadliwą ironią, a w warstwie formalnej znakomicie parodiuje szlachecką gawędę.

„Trans-Atlantyk Grabowskiego pokazuje, jak w argentyńskim zoologu zakonserwowały się najgorsze polskie cechy narodowe. Te infantylne śpiewki na zabawach, (...) dubeltowe uściski na powitanie, czapkowanie wysoko urodzonym, pogarda dla reszty świata, pewność siebie, nadymanie się własnym, rzekomym bohaterstwem, tytułomania – wszystko to składa się na nasz całkiem współczesny portret, który jest lustrzanym odbiciem portretu XVIII-wiecznego" – pisał Roman Pawłowski w „Gazecie Wyborczej".

Link do: "Trans-Atlantyk" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Jaracza w Łodzi

 

 

(-)
Ninateka
1 maja 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia