Absolutny hit festiwalu

niezwykły spektakl na festiwalu Materia Prima w listopadzie

Niezwykła kooperacja światowej sławy grupy teatralnej z Danii i jednego z najbardziej odważnych, innowacyjnych chórów w Europie po raz pierwszy w Polsce wystąpią podczas listopadowego Festiwalu Materia Prima na specjalne zaproszenie Teatru Groteska.

Artyści zaprezentują jedyny w swoim rodzaju spektakl o niezwykle rozbudowanej oprawie multimedialnej i zapierającej dech w piersiach potężnych rozmiarów scenograficznej konstrukcji.

W ciągu ostatnich 30 lat wyprodukowali ponad 50 oszałamiających spektakli, które z sukcesem prezentowane były w ponad 30 krajach na całym świecie! Nigdy jednak do tej pory, nie występowali w Polsce!

Hotel Pro Forma – niekwestionowana gwiazda festiwalu Materia Prima zaprezentuje dzieło powstałe we współpracy z Chórem Łotewskiego Radia i Łotewską Operą Narodową.

Hotel Pro Forma to międzynarodowe laboratorium przedstawień i instalacji.

Percepcja, perspektywa i tematy ze świata mieszają się tu z formami sztuki konceptualnej, wizualnej i muzycznej. Każda praca stworzona jest przez niemal przyrodniczo-naukowe podejście do nauki i badań, a temat często zaczerpnięty jest z tego rodzaju światopoglądu. Proces artystyczny jest tu poszukiwawczy i ponadgatunkowy, a struktura pracy głęboko zakorzeniona w muzyce, sztukach wizualnych i architekturze. Nie podążając za tradycyjnymi strukturami teatralnymi takimi, jak opowieść, tekst, czy fabuła, zastępuje je prezentacją wizualnych i muzycznych wszechświatów, które badają podmioty uniwersalne takie, jak ewolucja kultury świata, perspektywa i ciążenie.

Widownia konfrontuje się więc z tematami i motywami w nowym kontekście, a eksperymentalne technologie i audiowizualna, świetlna i dźwiękowa oprawa często projektowane są na nowo dla każdego spektaklu tak, że sam temat widziany, słyszany i doświadczany jest na nowo.

Dyrektorem Artystycznym Hotelu Pro Forma jest artystka wizualna Kirsten Dehlholm.

Grupa Hotel Pro Forma wspierana jest przez Danish Arts Council’s Committee for the Performing Arts (Duński Komitet Rady Sztuki ds. Sztuk Wykonawczych).

Chór Łotewskiego Radia powstał w roku 1940, a dziś uważany jest za jeden z najbardziej nowatorskich chórów w Europie. Na rozległy repertuar chóru składają się zarówno utwory renesansowe i barokowe, jak i złożone utwory klasyki muzyki współczesnej.

Chór Łotewskiego Radia daje około 60 koncertów rocznie, występując na całym świecie. Spektakl, który zobaczymy podczas festiwalu w Krakowie, jest ich drugą współpracą z Hotelem Pro Forma. Pierwszy wspólnie przygotowany spektakl to „Operation: Orfeo” (Operacja: Orfeo). Chór prowadzi dwóch dyrygentów: Sigvards Klava i Kaspars Putnins.

Organizatorem Festiwalu Materia Prima jest Teatr Groteska w Krakowie.

Przy wsparciu:

Miasta Kraków

Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie

Wallonie-Bruxelles Internationale


Współporganizatorzy:

Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie

Urząd Miasta Tarnowa

Oświęcimskie Centrum Kultury

Wadowickie Centrum Kultury

Sponsor: Hotel Bukovina

Patroni medialni:

TVP Kraków

TVP Kultura

DV Box

AMS

„Karnet”

Przewodnik „The Visitor”

Zakład Plakatowania Filmotechnika

Projekt Materia Prima. Forma-Maska. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

(-)
Materiały Organizatora
3 września 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia