Apel o pomoc

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

W piątek media poinformowały, że nie dojdzie do porozumienia między władzami miasta, radnymi powiatowymi oraz wojewodą śląskim w sprawie finansowania Teatru Dzieci im. Jana Dormana. Ta sytuacja może się stać bardzo niebezpiecznym precedensem dla innych scen. Instytut Teatralny apeluje do całego środowiska o wszelką możliwą pomoc dla Będzina.

25 czerwca odbyła się ostatnia przed 30 czerwca - planowanym ostatecznym terminem podpisania nowej umowy dotyczącej współfinansowania między miastem i starostwem - Sesja Rady Powiatu Będzińskiego. Wycofano z jej obrad głosowanie nad uchwałą w sprawie nowej umowy. Oznacza to, że powiat w dalszym ciągu będzie przekazywał tylko 350 tys., a nie tak jak się zobowiązał 750 tys. Kłopotliwą z urzędniczego punktu widzenia sprawę i brak stosownej uchwały mógłby rozwiązać aneks, ale na jego wdrożenie nie zdecydowało się Starostwo. Oznacza to dla Teatru funkcjonowanie w trudnych, de facto uniemożliwiających pracę warunkach.

Sprawa będzińskiego teatru zaczęła się w 2014 - to właśnie wtedy starostwo zagroziło obniżeniem o prawie połowę dotacji dla teatru, powołując się na lukę w procedurach sięgającą końcówki lat 90. Na mocy ustawy z 1999 roku powiaty i miasta na prawach powiatu przejęły od wojewodów teatry i inne jednostki kultury jako zadania własne. Jednak zdaniem Starostwa Powiatowego w Będzinie zawartej w 1999 roku umowy z miastem nie zaakceptowała wówczas rada powiatu, a jedynie zarząd. Od tego "nagłego" odkrycia radnych zaczęły się problemy - Starostwo swoje spostrzeżenie potraktowało jako pretekst, by odmówić Teatrowi wsparcia finansowego. Rozmowy podjęte zostały na skutek protestów aktorów z Teatru.

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie swój repertuar kieruje do młodej publiczności, gra średnio 270 spektakli rocznie, a widownia to blisko 50 tysięcy widzów w sezonie. W tym roku obchodzi 70-lecia, a jego dyrektorem od września 2014 jest Gabriel Gietzky.

Teatr bardzo potrzebuje każdego wsparcia. Można pomóc także finansowo, przekazując Teatrowi 1% podatku na numer KRS 0000270261, wpisując cel TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA 4727.

(-)
Materiał Organizatora
29 czerwca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia